Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
Zor Maçların Oyuncusu Işıl Alben

Zor Maçların Oyuncusu Işıl Alben

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın en güvenilir isimlerinden olan Işıl Alben, FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası için geri sayıyor
26/09/2014 - 13:49
Işıl Alben gibi muhteşem oyuncular en iyi performanslarını büyük maçlara saklar ve bu senenin en büyük maçı şüphesiz Galatasaray Odeabank ve Fenerbahçe arasında oynanan Kadınlar EuroLeague finaliydi.
 
İlk yarıda Işıl soyunma odasından ateş gibi çıktı ve 20 dakikada savunmada takıma komutanlık etmesinin yanında 8 sayı, 5 asist ve 4 ribaundla oynadı.
 
Maçın son dakikalarında Fenerbahçe aradaki farkı kapatmak için savaşırken, Işıl Alben üçlük çizgisinin gerisindeki Şebnem Kimyacıoğlu’nu buldu. Şebnem’in üçlük isabeti maçın kontrolünü Galatasaray’ın elinde tuttu ve sonunda Sarı-Kırmızılılar EuroLeague Kadınlar şampiyonu olan ilk Türk takımı oldu.
 
Şimdi Işıl’ın Türk Basketbol taraftarlarını 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda yeniden heyecanlandırmak için bir fırsatı var ve bunu boşa harcamaya hiç niyeti yok.
 
“Beklentiler çok yüksek ve bunun farkındayız.” diyor Işıl. Işıl’ın Avrupa Basketbolu’nun zirvesine yaptığı yolculuk hiç de kolay olmadı. 2009’da yaşadığı ciddi sakatlık Avrupa Basketbol Şampiyonası’nı kaçırmasına ve hatta sporu bırakmayı düşünmesine neden oldu. Neyse ki Türk Basketbol taraftarları için eskisinden de daha iyi bir şekilde sahalara geri döndü.
 
“Işıl bir antrenörün çok rahat beraber çalışabileceği bir oyuncu,” diyor A Milli Kadın Takım Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu: “Sahada koçun istediği her şeyi yapmak için elinden gelen her türlü çabayı sarf eder. Çok çok özel bir savunmacıdır.”
 
2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası ile milli takıma geri dönen başarılı oyuncu, Fransa karşısında 68-62’lik skorla kazanılan ve Türk Kadın Basketbolu tarihinde Avrupa Şampiyonaları’nda alınacak ilk madalyanın garantilediği yarı final maçında 9 sayı, 5 ribaund ile oynadı ve kaybettiği zamanı telafi etti.
 
Türkiye turnuva sonunda gümüş madalyanın sahibiydi. Fakat Işıl daha yeni başlıyordu.
 
Türkiye’nin 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na gitmesine ve elde edilen beşincilikte büyük pay sahibiydi. Turnuvayı 4.2 sayı ve 2.5 ribaund ortalamalarıyla tamamladı.
 
2013 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye bronz madalyanın sahibi olurken Işıl da basketbolunu bir üst seviyeye taşıyarak 6.9 sayı, 4.1 ribaund, 3.4 asist ortalamalarını yakaladı. Ayrıca 72-51 kazanılan İsveç maçında potaya gönderdiği 15 sayılık performansla önemli bir sayı tehdidi olduğunu da gösterdi.
 
Basketbola olan tutkusu Türkiye’nin her yerinde hayranları olmasını sağladı ve 28 yaşındaki oyuncu hali hazırda kariyerinde elde ettiği başarılarla tanınan bir oyuncu.
 
Işıl’ın basketbolseverlerin gözünde sahip olduğu bu güven boşuna değil. Kadın basketbolunun son yıllarda gösterdiği yükseliş sırasında Işıl Alben milli forma ile çok değerli katkılar yaptı. Ceyhun Yıldızoğlu bu katkının Dünya Şampiyonası’nda süreceğini biliyor.
 
“Türk Kadın Basketbolu’nun elde ettiği yükselişte Işıl’ın katkısı gerçekten çok özel ve önemlidir. Ben, Dünya Şampiyonası’nda da takım hedefine ilerlerken, Işıl’ın yine çok özel işler yapacağına canı gönülden inanıyorum.”
 
2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda Türkiye hücumunun temposunu belirleyecek oyunculardan biri olan Işıl, turnuvadaki ilk rakipleri olan Fransa’ya karşı oldukça konsantre. Fransa’yı kesinlikle gözüne kestirdi ama işi o maçla bitecek değil:
 
“Tüm maçlarımızı kazanmak için sahaya çıkacağız.”