Türkiye - Sırbistan maç önü

Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda grubunu lider tamamlayarak çeyrek finale çıkan Milli Takımızın çeyrek finaldeki rakibi eleme grubunda Küba’yı geçen Sırbistan oldu.
03/10/2014 - 17:10
Grup karşılaşmalarında hücum anlamında beklentileri karşılayamasa da savunmada geri adım atmayan Milli Takımımız sırasıyla Fransa, Kanada ve Mozambik’ten maç başına ortalama 48,7 sayı potasında görürken, maç başına 56,3 sayı attı. Milli Takımımızda en skorer isim 11,3 sayı ile Lara Sanders olurken, takımımızın oyun kurucusu Işıl Alben 5,7 ribaund ortalamasıyla uzunlara yardımcı oldu. Üzerinde savunma baskısı bulunan Nevriye Yılmaz ise, 8,3 sayı 3.3 ribaund ortalamalarıyla oynadı.
 
Sırbistan ise, Şampiyonanın tempolu oynayan ekiplerinden. Bu basketbol göze hoş gelse de, onların Çin ve Küba önünde son anda kazanabildiler. Savunma anlamında tunuvada zayıf rakibi Angola’yı saymazsak etkili  olamadılar. Sırbistan’ın oyun lideri Ana Dabovic fakat takımda Jelena Milovanovic gibi çok değerli bir isim yer alıyor.
 
Milli Takımımız geçtiğimiz sene Avrupa Şampiyonası 3.lük maçında Sırbistan ile karşılaşmış 92-71 kazanmıştı.
 
Biri savunma(Türkiye), diğeri hücum(Sırbistan) basketbolu oynayan iki takımın mücadelesinde tempoyu elinde bulunduran takım sahadan galip ayrılacaktır. Onların tempolu oyununu oynayıp, oyunun kontrolüne de Sırbistan’a verirsek sahada kazanmak kolay olmayacaktır. Geçen sene oynanan maçta onların sevdiği tarzda tempolu, hızlı bir basketbol oynadık, fakat oyunun kontrolünü Birsel Vardarlı önderliğinde hep elimizde tuttuk. Bu maçta da kazanmak için oyunun kontrolü çok önem teşkil ediyor.
 
Fatih Dilber