Türkiye'nin Hedefi Zirveye Çıkmak

Türkiye A Milli Kadın Takımı koçu Ceyhun Yıldızoğlu, Ankara ve İstanbul'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda iddialı olduklarını belirtti
26/09/2014 - 14:11
Hazırlıklarının planladıkları gibi gittiğini anlatan deneyimli teknik adam, ''Kalan zamanı takımımızın eksiklerini gidermek için çalışmalar yaparak geçireceğiz. Güçlü olduğumuz yanları geliştirmeye çalışıyoruz. Alternatif savunma planlarımızı hazırlayacağız'' diye konuştu.
 
Yıldızoğlu, Dünya Şampiyonası yolculuğuna 6 yıl önce başladıklarını hatırlatarak, ''Bu heyecan çok erken başladı. Bundan 6 yıl önce finallerde oynamayı hedeflemiştik. Bütün çalışmalarımızı buna göre yaptık. Aslında 6 yıllık süre zarfından milli takım formasını giyen bütün oyuncuların bu işe katkısı oldu.
 
Takımımızın dünyanın en iyilerine karşı ne yapacağını görmek, oralar için hazırlık yapıp, çalışmak hem heyecan hem de gurur verici. İnşallah sonu güzel olur'' ifadelerini kullandı.
 
''Özel şeyler yapmak istiyoruz''
Kadın milli takımının 2012'de Londra Olimpiyatları elemelerini Ankara'da oynadığını hatırlatan Yıldızoğlu, taraftarın desteğiyle, ev sahibi olarak mücadele verecekleri Dünya Şampiyonası'nda özel işler yapmak istediklerini söyledi.
 
Tecrübeli antrenör, grup maçları oynayacakları başkentte kendilerini muazzam bir taraftar grubunun destekleyeceğine inandığını kaydederek, şöyle konuştu:
 
''Ankara'da 2012 Londra Olimpiyat elemelerinde muazzam bir seyirci topluluğu vardı. Bizi sonuna kadar desteklediler ve Londra'ya gönderdiler. Yine aynı seyirciyle buluşacağımıza inanıyoruz. Bizi sonuna kadar destekleyecekler. Bu şampiyonada özel şeyler yapmak istiyoruz. Bunu yaparken seyircimize ihtiyacımız olacak. Tabii ki biz de oynadığımız basketbolla bunun karşılığını vermemiz lazım. İyi şeyler yaparsak, seyircinin bizi yalnız bırakmayacağına inanıyoruz.''
 
''Türk kadın basketbolu çok güzel bir gelişme gösterdi''
Türk kadın basketbol takımlarının son yıllarda Avrupa'da elde ettiği başarılara da değinen Yıldızoğlu, Türk oyuncuların önemli tecrübeler kazandıklarını söyledi.
 
Yıldızoğlu, milli takımın çok değerli oyunculardan kurulu bir ekip olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
''Son yıllarda Türk kadın basketbolu çok güzel bir gelişme gösterdi. Bu sezon FIBA Kadınlar Avrupa Ligi dörtlü finalinde 3, Avrupa Kupası'nda 5 Türk takımı vardı. Avrupa Ligi final serisinde Galatasaray ve Fenerbahçe, kaliteli yabancı ve Türk oyuncularıyla turnuvaya damga vurdular. Özellikle finalde Türk oyuncular çok önemli sorumluluklar aldılar. Çok değerli bir milli takımımız var. Önemli tecrübeler geçiren oyuncularımız var. Buralara özel çalışmalar yaparak geldiler. Umarım bu çocuklar uzun yıllardır hedefledikleri özel yerlere, ev sahipliğini yapacağımız şampiyonada ulaşırlar.''
 
''Zirveye çıkmak istiyoruz''
Başantrenör Yıldızoğlu, hedeflerinin zirveye çıkmak olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bu jenerasyon, şu ana kadar Türk kadın basketbolu için çok önemli miraslar bıraktı. Avrupa şampiyonalarına ve olimpiyatlara gittiler. Ben hiçbir oyuncumun geleceğiyle ilgili, 'seneye bırakacaklar' diye düşünmek istemiyorum. Sonuçta bunlar profesyonel, işini severek ve doğru bir şekilde yapan insanlar. Milli takıma kısa zaman aralıklarıyla ara verdiler ama içlerinde bu sevgi bitmediği sürece coşkuları devam edecek. Bu Dünya Basketbol Şampiyonası'yla zirveye çıkmak, bunun yanı sıra çocukların bıraktıkları mirası, daha sağlam temellerle ve altyapılara devretmek istiyoruz.''
Kaynak: Milliyet