Türkiye – İspanya Maçına Doğru

FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nda Türkiye, saat 19:00'da İspanya karşısına çıkıyor. Milli takımımız tarihinde ilk kez katıldığı şampiyonada finale çıkmak için mücadele edecek.
04/10/2014 - 16:20
Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda yarı final maçları bugün oynanacak. Milli Takımımız’ın rakibi son Avrupa Şampiyonu İspanya. Maç 19:00’da NTV Spor’dan canlı yayınlancak.
 
İspanya Dünya Şampiyonası’nın en iyi basketbol oynayan ekiplerinden. Geçen sene Avrupa Şampiyonası finalinde Fransa’yı Fransa’da mağlup ederek kupaya uzanmıştı. Oyunun iki tarafında da etkililer. Oynadıkları her maçta 20 sayı üzerinde farka ulaştılar. Çin karşısında 30 sayılarda dolaşırken maçı bıraktılar ve Maç 16 sayı farkla bitti.
 
Hazırlık döneminde kadroda olmaması takıma adaptasyonunda sorun yaşanır mı acaba dediğimiz Sancho Lyttle müthiş bir şampiyona geçiriyor. Şu ana kadarki istatistikleri 18.8 sayı 11.5 ribaund. İspanyollar’ın en iyi yaptığı iş rakibi top kaybına veya kötü atışa sürükleyip kolay basket atmak. Bunu rahatlıkla uygulayabiliyorlar. Turnuvada en çok top çalan takım. Yarı finale kalan takımlar arasında da en fazla top kaybı üzerinden basket atan takım.
 
İspanya’da 2011 Avrupa Şampiyonası’nda yaşanan hayal kırıklığı sonrasında göreve gelen Lucas Mondelo, Perfumerias Avenida’da Alba Torrens ve Sancho Lyttle önderliğinde yaşadığı Euroleague Şampiyonluğu'nun ardından yine aynı iki ismin liderliğinde bu sefer İspanya ile aynı performansı sergiliyor.
 
Milli Takımımız ise Mozambik maçını kenara koyarsak, henüz kendi performansını sergiledi dediğimiz maç olmadı. Fransa maçının ilk yarısındaki çekingenliğini kenara koyarsak Latoya Sanders’ın müthiş performansı var. Işıl kendi seviyesinde, Birsel de özellikle dün geçen iki sezonki ölü toprağını üzerinden atmış gibiydi. Nevriye belki de kariyerinde 1 defa göreceğimiz o kötü şut performansını dün ortaya koyduğunu düşünüyoruz. Nevriye dün maçın son çeyreğinde olduğu gibi sahada yer alacaktır.
 
İspanya karşısında maç kazanmak istiyorsanız sadece iyi savunma yapmak, mücadele etmek yeterli olmayacaktır. İspanyolların potaya kolay gitmesini engelleyerek yardımlaşmalı Sancho Lyttle savunmasını iyi yapmamız gerekiyor. Kısaların yardımı burada çok önemli.
 
Tarihimizde ilk defa katıldığımız Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda bir final, belki fazlası niye olmasın?
 
Fatih Dilber