“Türk Basketbolu Büyük Bir Gelişim İçerisinde”

Türkiye'de Türk Telekom formasıyla profesyonel basketbola adım atan Alexander Koul, Potanın Perileri'ni Belarus'ta takip edenler arasındaydı
26/09/2014 - 14:14
Belarus basketbol tarihinin en önemli isimlerinden biri olan ve 90’lı yılların sonunda ülkemizde Türk Telekom forması altında ilk profesyonel deneyimini yaşayan Alexander Koul, Türk basketbolunun yıllar içerisinde büyük bir gelişme kaydettiğini belirtti.
 
Üniversitede George Washington forması giydikten sonra 1998 yılında Türk Telekom ile anlaşan ve ilk profesyonel sözleşmesine imza atan Alexander Koul, 1999 yılında Kombasan Konya ve 2000 yılında da Galatasaray formaları giydi. 39 yaşındaki Koul, Türkiye’de çok fazla anısının olduğunu belirtirken, “Üniversite sonrasında ilk profesyonel sözleşmeye Türkiye’de Türk Telekom ile anlaşarak imza attım. Açıkçası Türkiye’de geçirdiğim zamanlarda hep olumlu anılarım oldu. Antrenörler ve takım arkadaşları açısından da hep şanslıydım. Her zaman en iyi antrenörlerle çalıştım. Ayrıca her zaman da Türkiye’de iyi oyunculara karşı oynadım. Bu nedenle kendimi şanslı hissediyorum” dedi.
 
Türk yemeklerini çok özlediğini ve bir gün yeniden Türkiye’ye gelmek istediğini belirten Belaruslu oyuncu, basketbolda ülkemizin kat ettiği mesafeyle ilgili şunları söyledi: “Benim oynadığım dönemden bu sürece kadar her şeyin çok değiştiği bir gerçek. Hem takımlar, hem de federasyon büyük bir aşama kaydetti. Federasyon yeni oyuncuların yetişmesinde rol oynadı. Çok önemli isimler basketbola kazandırıldı. Bunun sonucunda da milli takım başarılı sonuçlar elde etti.”
 
Belarus’ta özellikle kadın basketbolunda önemli bir jenerasyon yakalandığını, erkek basketbolunda ise zamana ihtiyaç olduğunu belirten Alexander Koul, “Kadın takımı çok önemli oyunculardan kurulu bir ekip. Uzun zamandır bu kadar iyi oyunculara ve organizasyona sahip olduğumuzu hatırlamıyorum. Çok da iyi bir antrenöre sahipler. Açıkçası kadın takımımızın yakın gelecekte başarılı olacağına inanıyorum. Erkek takımımızın ise daha üst düzey oyunculara ihtiyacı var. Belki 5 ya da 10 sene sonra erkek takımımız daha iyi durumda olabilir. Ancak bunun için de iyi bir organizasyon içerisinde olmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.