Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
Tuğçe Canıtez, Kariyerine Dünya Şampiyonası Madalyasını da Eklemek İstiyor

Tuğçe Canıtez, Kariyerine Dünya Şampiyonası Madalyasını da Eklemek İstiyor

Türk Kadın Basketbolu’nun yükselen yıldızlarından 23 yaşındaki genç oyuncu, etkileyici kariyerine yeni başarılar eklemek için sahaya çıkıyor.
26/09/2014 - 14:06
Tuğçe Canıtez, uluslararası başarılara hiç de yabancı değil. 2010 Ümit Kızlar Avrupa Şampiyonası’nda maç başına 9.9 ribaund ortalamasıyla bu kategorinin en iyi ikinci oyuncusu seçilen, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nı beşincilikle tamamlayan ve 2013 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan A Milli Kadın Takımımızın bir parçası olan Tuğçe, 23 yaşındaki bir oyuncu için oldukça dolu bir özgeçmişe sahip.
 
Daha önce Milli Takımla birlikte yaşadığı başarıları hatırlattığımızda, “Olimpiyat Oyunları’nda olmak her sporcunun hayalidir. Ben de orada bir hayalimi gerçekleştirmiş oldum.  Avrupa Şampiyonası’nda elde ettiğimiz başarı da benim için gerçekten çok özel” diyor.
 
Tuğçe, bir sonraki durak olan ve ilk kez mücadele edeceğimiz 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası macerası için çok heyecanlı. Türkiye teknik ekibi ise onun yeteneğine inanıyor.
 
1990 İzmir doğumlu olan Tuğçe, basketbola İzmir’de başladı ve spor eğitimini 2005 yılında Ceyhan Belediyespor alt yapısına gelerek sürdürdü. Basketbol ile tanışma hikayesini sorduğumuzda Tuğçe, “Yaşıma göre uzun bir çocuktum, antrenörüm de bu yüzden beni basketbol takımına seçmişti. Basketbol hayatım böyle başladı,” diyor.
 
Türkiye’de profesyonelliğe adım atmadan önce basketbol gelişimini Amerika’da sürdürmeye karar veren Tuğçe, ilk iki sezonunda NJCAA’de (Amerikan Üniversite Sporları Kurumu) North Idaho College’da forma giydi. Daha sonra iki yıl boyunca NAIA (Amerikan Üniversitelerarası Sporlar Kurumu) takımlarından Westmont College için oynayan Tuğçe Canıtez, her iki sezonda da WBCA (Kadın Basketbol Antrenörleri Cemiyeti) tarafından Yılın En İyi Oyuncusu seçildi.
 
“Amerika’da eğitim almanın tabii ki bana birçok yönden katkısı oldu. Orada geçirdiğim dört senenin bana olumlu olarak geri döneceğine inanıyorum.”
 
2013-2014 sezonunda Fenerbahçe ile imzalayarak Türkiye’ye geri dönen Tuğçe, ilk sezonunda bir uyum süreci geçirdiğini anlatıyor:
 
“Tabii ki bir adaptasyon süreci yaşadım, büyük bir takımda forma giymenin verdiği bir sorumluluk da var tabii ki. Gelecek sezonda her şeyin daha iyi olacağını düşünüyorum.”
 
Fenerbahçe ve A Milli Kadın Takım’da birlikte forma giydiği Birsel Vardarlı Demirmen, “ Bence Tuğçe çok yetenekli bir oyuncu, özellikle hücum ribaundları konusunda oldukça üstün” diyor.
 
A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, Tuğçe’nin yüksek konsantrasyonunun altını çiziyor. Bu özelliği onu her an katkı vermeye hazır, mücadeleci bir oyuncu yapıyor.
 
“Tuğçe oyuna ne zaman girerse girsin basketbolunu oynar. İyi bir hücum ribaundçusudur, iyi bir koşucudur, iyi bir takım savunmacısıdır.
 
“Sahaya ne zaman adımını atsa bunları yerine getirmek için bütün konsantrasyonu ve gücüyle mücadele eder. Bu bir oyuncu için çok önemli bir özellik.”
 
Tuğçe Canıtez yaklaşık 20 gün sonra tüm bu yeteneklerini ve daha fazlasını yepyeni bir arenada sergileme fırsatı bulacak: 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası. Türkiye ev sahibi olacağı Dünya Şampiyonası’nda ilk defa mücadele edecek ve Tuğçe Canıtez kendi seyircisi önünde oynamanın avantajını kullanmak istiyor:
 
“Yeniden tarih yazmak istiyoruz ve madalya yolunda taraftarlarımızdan destek bekliyoruz.”