Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
Tilbe Şenyürek Hayatının Tecrübesine Hazırlanıyor

Tilbe Şenyürek Hayatının Tecrübesine Hazırlanıyor

2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası, Tilbe Şenyürek için yeni bir basamak ve o, büyük adımı atmaya hazır.
26/09/2014 - 14:01
2005 yılında Türkiye, Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmış ve şampiyonada ilk kez yer almıştı. Çeyrek finallere kadar mücadele eden takımımız, turnuvayı sekizinci olarak tamamlamıştı. Nevriye Yılmaz turnuvayı 19.5 sayı ve 11.3 ribaund ortalamasıyla tamamlamıştı.
 
Türkiye basketbol tarihinde bir dönüm noktası olan bu turnuva,  henüz 10 yaşında olan Tilbe Şenyürek için sadece belli belirsiz bir anıydı.
 
2005 Avrupa Şampiyonası’nı sorduğumuzda, “Açıkçası tam olarak hatırlayamıyorum” diyor 19 yaşındaki genç oyuncu.
 
Yaklaşık 10 yıl sonra, Nevriye hala 3 saniye koridorunda A Milli Kadın Basketbol Takımı’nı sırtlıyor ama şimdi gelecek vaad eden bir yardımcısı var; Türkiye Kadın Basketbol Ligi takımlarından Adana Botaş Sporlu Tilbe Şenyürek.
 
“Tüm sezonlarda, hatta önceki sezon dahil, basketbol oynamaya başladığımdan beri en büyük hayalim A Milli Takım’da oynamaktı” diyor Tilbe.
 
Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı kadrosu açıklandığında Tilbe’nin hayalleri gerçek oldu; 27 Eylül’de Ankara Arena’da Fransa’ya karşı oynanacak açılış maçında milli takım forması giyecekti.
 
Tilbe yaza Temmuz’da İtalya, Udine’de düzenlenen Ümit Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda mücadele eden Türkiye Ümit Milli Kadın Takımı’yla başladı. Maç başına 10.8 sayıyla oynayan Tilbe, 13 Temmuz’da Hollanda’ya karşı oynanan ve 60-45’lik skorla üstünlük sağlanan maçta potaya gönderdiği 19 sayıyla en iyi skorunu elde etti.
 
A Milli Kadın Takım Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, o şampiyonayı izledikten sonra Tilbe’nin A Milli Takım’da olması gerektiğinden emindi: “Tilbe’yi Ümit Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nı izlemeye gittiğimde inceledim. Gerek oyuna olan konsantrasyonu, gerekse fiziksel üstünlükleriyle orada zaten bir sonraki adıma geçti.”
 
Tilbe, İtalya’dan döndükten kısa bir süre sonra A Milli Kadın Takım kadrosuna dahil oldu ve alçak post bölgesindeki başarısı, orta mesafe şutları ve savunmadaki kararlılığıyla teknik ekibi etkilemeyi başardı.
 
Ceyhun Yıldızoğlu, “Onu kullanabileceğimizin sinyalini verdi bize. Ama en önemlisi hiç geri adım atmadı şimdiye kadar,” diyor.
 
Tilbe, Türk Basketbolu’nun gelecekteki yıldızlarına yol gösteren tecrübeli isimlerden de yardım aldı.
 
Tecrübeli oyun kurucu Birsel Vardarlı Demirmen “Ben gençken büyüklerimi, onların iyi taraflarını izleyerek örnek almışımdır. Bugün umarım onlar da bizi izleyerek kendilerine iyi yönler katıyorlardır” diyor.
 
Tilbe, Türkiye’nin en iyi oyuncularıyla geçirilen bir yazın oyununa çok şey kattığını ve onu birçok yönden değiştirdiğini söylüyor.
 
“Uzun bir yol kat ettim. Değiştirdiğim birçok şey oldu. Nevriye Abla ve takımda bulunan diğer tecrübeli isimler hatalarımı düzeltti. Her konuda bana  yardımcı oldular.”
 
Uluslararası sahnedeki ilk performansı için vites artıran Tilbe, her anı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyor. 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası sona erdiğinde farklı bir Tilbe Şenyürek izleyeceğiz. Daha iyi bir Tilbe Şenyürek…
 
“Burası benim için büyük bir adım oldu. Her gün her dakika bir şey daha öğreniyorum. Basketbolumu bir üst seviyeye çıkardım, daha da yukarıya çıkarabileceğimi düşünüyorum.”