Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
“Seyirci Büyüdükçe, Rakiplerimiz Küçülecek”

“Seyirci Büyüdükçe, Rakiplerimiz Küçülecek”

CNN Türk’ten Cem Pelister’in sorularını yanıtlayan Milliler, zirveyi hedeflediklerini ve bunun için seyirci desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.
26/09/2014 - 14:18
FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası hazırlıklarını sürdüren Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı’nda koç ve oyuncular, turnuva başladığında taraftarın ne kadar önemli bir faktör olacağını anlattı. 
 
A Milli Takım Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, hedeflerinin her zamanki gibi büyük olduğunu ve kendilerine güvendiklerini belirtiyor. İlk kez seyircimiz önünde böyle büyük bir turnuvada yer alacak olmamız, onun için de büyük bir heyecan ve güven kaynağı:
 
“Biz her zaman büyük hedefler koyduk. Gerek Avrupa Şampiyonaları’nda, gerek Olimpiyatlar’da her zaman en üstte olmayı hedefledik. Şimdi ilk kez evimizde, seyircimiz önünde böyle bir organizasyonda mücadele edeceğiz. Biz kendimize inanıyoruz. Zor olduğunu biliyoruz ama çekinmiyoruz. Seyirci desteği bizim için çok önemli bir faktör. O faktörle beraber turnuvanın son maçını görmek istiyoruz.”
 
Tuğba Palazoğlu: “Ankara seyircisine hayranım”
Ay Yıldızlı formanın deneyimli emektarlarından Tuğba Palazoğlu, Erkek Milli Takımı’nın İspanya’daki mücadelesinin onları cesaretlendirdiğini ve kendilerini hazır hissettiklerini dile getirdi. Türk basketbolseverler ile dolu tribünlerin önünde oynamak da onun kendine olan güvenini perçinliyor:
 
“Başta Erkek Milli Takımımızı gösterdikleri mücadele için tebrik ederim. Gerçekten yüreklerimizi kabarttılar. Son saniye basketleriyle bizi de o saniyelerde her şeyin olabileceğine inandırdılar. Erkek Milli Takımını izlemek bizi daha da coşturdu, heyecanlandırdı. Hazır olduğumuzu hissettik. Bizim taraftarımız da yanımızda olacak. Eminim onların desteğiyle iyi bir turnuva geçireceğiz.”
 
Ankara’nın ve Ankaralı basketbolseverlerin Potanın Perileri için özel bir yeri var. Hazırlık maçlarında bile tribünleri dolduran taraftarların önünde oyuncularımız her zaman kendini evinde hissediyor. Tuğba Palazoğlu bu kadar bilgili bir taraftarın önünde oynamanın özel bir ayrıcalık olduğunun farkında:
 
“Ankara seyircisine hayranım. Nerede gaza basacaklarını, nerede tempo tutacaklarını, nerede susacaklarını çok iyi biliyorlar. Salon her zaman dolu oluyor. İlgi çok yüksek.
 
“Geçtiğimiz hafta Ankara’daydık ve salona geldiğimiz gibi herkes kendi koltuğuna oturdu. İki sene önceki yerlerimizi hatırlıyoruz, düşünebiliyor musunuz!
 
“Uğuru bozmak istemiyoruz. Ankara’daki üç maçı kazanıp İstanbul’a iyi bir şekilde gelmek istiyoruz.
 
“Takımda içinde rakiplerle aramızdaki fizik farkını nasıl kapatacağımızı konuşuyoruz. Onlara hep aynı şeyi söylüyorum: ‘Seyirci ne kadar büyürse, biz de o kadar büyüyeceğiz. Seyirci büyüdükçe, rakiplerimiz küçülecek.’ ”
 
Işıl Alben: “Herkesin kazanma hırsı çok yüksek”
Işıl Alben de sözlerine Erkek Milli Takımı’nı tebrik ederek başlıyor. Onların mücadelesi ve çeyrek finale yükselmelerinin ardından sıranın bu başarıyı daha yukarıya taşımak için kendilerinde olduğunu biliyor. Onun da hedefleri herkes gibi bu yönde zaten: Her zaman zirve.
 
“Erkek Milli Takımı gerçekten çok iyi mücadele etti. Geri düştükleri maçları son saniye basketleriyle kazanmayı başardılar. Onları tebrik ediyorum. Dünya Şampiyonası’nda yarı finale kalmayı ve madalya almayı istiyoruz. Zaten biz her zaman hedefleri büyük olan bir takımız. Yapabileceğimizin en iyisini yapmak için hazırlıklara başladık.”
 
Zirveye çıkmak için iyi hazırlanmak, antrenman yapmak veya yetenekli olmak yetmez, bunu istemek gerekir. Ne pahasına olursa olsun bunu kazanacak düşünce yapısına sahip olmak gerekir. Işıl Alben kadroda bulunan tüm oyuncularda bu hırsın olduğunu söylüyor. Şut idmanlarında dahi…
 
“Geçmiş yıllarda herkesin uzun zamandır beklediği uluslararası başarılar geldi. Burada herkesin kazanma hırsı çok yüksek. Kazanma alışkanlığı olan oyuncularız. Birbirimizle uzun zamandır beraber oynuyoruz. Bir araya geldiğimizde, ister hazırlık maçı olsun, ister idmanda şut yarışması olsun, herkes kazanmak için oynuyor.”
 
Grubun açılış maçını Fransa ile yapacağız ve iki takımın arasındaki randevuların ilginç bir kronolojisi var. 2009 Kadınlar Avrupa Şampiyonası İkinci Turu’nda karşılaşan iki takımın mücadelesinde Fransa Fransa 55-43 galip gelmişti. İki takımın arasındaki bir sonraki maç, 2011Kadınlar Avrupa Şampiyonası Yarı Finali’nde oynandı ve kazanarak finale yükselen takım, 68-62 ile Türkiye oldu. 2013 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Yarı Finali bir kez daha aynı eşleşmeye sahne oldu. Ev sahibi Fransa’nın seyircisi önünde oynanan karşılaşmayı Millilerimiz 57-49 kaybetti. Bu kez hem sıra bizde, hem de seyirci avantajı…
 
“Fransa ile oynadığımız son maçı kaybetmiştik ve onlar kendi seyircisi önünde oynamıştı. Şimdi aynı avantaj bizden yana. Takım içinde maçın ne kadar önemli olduğunu da konuşuyoruz. O gün parkeye çıktığımızda da elimizden geleni yapacağız.
 
“Ankara’da oynadığımız maçlarda seyirciyi sahada, maçın içinde hissedebiliyoruz. Bu da bize ekstra motivasyon sağlıyor. Maça çıktığımızda umarım onların enerjisiyle daha az yorulur, daha fazla konsantre oluruz ve hep beraber güzel bir sonuçla İstanbul’a gideriz.”