Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
Rakiplere Yakın Takip

Rakiplere Yakın Takip

FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nın başlamasına sayılı günler kala Türkiye A Milli Takımı Teknik Ekibi rakiplerin analizine devam ediyor.
26/09/2014 - 13:28
FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın başlamasına 4 gün kala Türkiye Milli Takımı teknik ekibi rakipler üzerinde de yoğun bir mesai harcıyor.
 
FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın başlamasına kısa bir zaman dilimi var ve her takım kendini bir adım öteye taşımak için hazırlıklarını sürdürüyor. Türkiye A Milli Kadın Takımı’nın teknik ekibi hem Potanın Perileri’nin hazırlıkları ile ilgileniyor, hem de aynı grupta yer aldığımız Fransa, Kanada ve Mozambik’in nasıl hazırlandığıyla.
 
Yardımcı antrenör Erman Okerman “Turnuva başladığında en hazır şekilde mücadele etmek istediğimiz için rakipleri yakından takip ediyoruz,” diyor. Her takım nihai 12 kişilik kadrosunu karar vermek üzereyken, rakiplerin ne durumda olduğunu analiz etmek her zamankinden daha kritik.
 
Grup birinciliği için mücadele edeceğimiz en bariz takım Fransa. Geçtiğimiz senelerde birçok kez karşılaştığımız Fransa, bu sefer yeni bir koç ve sistem ile global arenada madalya mücadelesi verecek. Başantrenör Ceyhun Yıldızoğlu yakından tanıdıkları rakiplerinin yıldız oyuncularından Sandrine Gruda’ya özellikle dikkat ediyor:
 
“Fransa’nın Brezilya ile oynadığı maçı izledik. Gruda ve [Céline] Dumerc gibi yıldız oyuncuları yoktu ama sistemleri hakkında fikir sahibi olduk. ABD’ye karşı oynayacakları turnuvada Gruda da forma giyecek. Gruda’nın varlığına özellikle önem veriyoruz çünkü o takım için çok önemli bir faktör.”
 
Yardımcı antrenör Erman Okerman, Fransa’nın bir geçiş sürecinden geçiyor olmasının altını çiziyor. Ona göre bu durum bizim için bir avantaj sağlayacak:
 
“Bu sene yeni bir koçla çalışıyorlar ve koçun kadro belirleme konusunda farklı tercihleri oldu. İki önemli oyuncuları da basketbolu bıraktı. Şu anda gördüğümüz kadarıyla Fransa karşısında bizi oldukça farklı bir kadro ve basketbol anlayışı bekliyor.
 
“Fransa’nın yeni bir kadro ve koç ile gelecek olmasının bizim için avantaj olacağını düşünüyorum. Belki ufak bir avantaj olacak ama yeni bir sistemi yeni bir oyuncu grubuna anlatmak zaman alır. Bu zamanı da hazırlık sürecinde kaybettiler. Yedi yıldır beraber çalışan teknik ekip ve oyuncular ile sıfırdan başlayanların bir olması mümkün değil.”
 
Kanada uluslararası kadın basketbolunun en aktif üyelerinden birisi ve Türkiye’ye neden böyle kabul edildiklerini göstermek için geliyorlar. Ceyhun Yıldızoğlu ve Erman Okerman İstanbul’da düzenlenen Zafer Kupası’nda mağlup ettiğimiz Kanada’nın Ankara’ya daha güçlü olarak geleceğini belirtiyor.
 
Potanın Perileri’nin en önemli avantajlarından olan ‘birbirini tanıma’ yeteneğinin temel direği olan ve senelerdir bu kemik kadronun başantrenörlüğünü yapan Ceyhun Yıldızoğlu, Ankara'da, Zafer Kupası'nda mağlup ettiğimizden daha farklı bir Kanada ile karşılaşacağımızı belirtiyor.
 
Erman Okerman da Ankara’da kendilerini bekleyecek olan Kanada’nın, İstanbul’da mağlup ettiğimiz takımdan farklı olacağının altını çiziyor:
 
“Ankara’da oynayacağımız Kanada maçı, İstanbul Zafer Kupası’nda oynadığımızdan farklı olacak. Güncel maçlarını sürekli takip ederek çalışmalarımızı yapıyoruz ama İstanbul’da oynadığımız kadar rahat bir Kanada maçını şampiyonada oynamayacağız.”
 
Grubun kapalı kutu takımı ise tabii ki Mozambik. 2013 Kadınlar Afrika Şampiyonası'nda final oynayarak Ankara’ya gelecek olan Mozambik’e karşı olan avantajımız, gruptaki üçüncü maçımızı onlara karşı yapacak olmamız. Bu bize hazırlık için geniş bir zaman tanıyacak.
 
“Mozambik alışık olduğumuz bir rakip değil ama hazırlık sürecinde oynadıkları maçları yakından takip ediyoruz,” diyor Erman Okerman. “Kulağa zayıf bir takım gibi gelebilir ama kendi kıtasının şampiyonu olarak Ankara’ya gelecek. Daha önce Olimpiyatlar’da Angola ile karşılaşmıştık ve bu tecrübe de bizim işimize yarayacak. Mozambik ile gruptaki üçüncü maçımızı oynayacağız ve ilk iki gün onları daha yakından izleme fırsatı da bulacağız.”
 
Erman Okerman hiçbir rakibi hafife almıyor çünkü bunun neye yol açabileceğini biliyor: Hayal kırıklığına.
 
“Zaten basketbol olarak yıllardır beraber oynamaya alışkın, koçlarını iyi tanıyan bir ekibimiz var. Çok tecrübeliyiz. Ev sahibi takımız. Bunlar bizim için çok büyük avantajlar. Ama önemli olan bu avantajlara sırtımızı yaslamamak ve onları sahada kullanabilmek.
 
“FIBA Dünya Kupası’nda İspanya’nın Fransa’ya henüz çeyrek finalde nasıl mağlup olduğunu gördük. Ev sahibiydi, grupta aynı rakibi 20 sayı farkla yenmişti, çok tecrübeli bir takımdı ama mağlup oldu. Biz böyle risklerin de farkındayız. Oyuncularımız çok motive. Biz de bu motivasyonu bozmadan onların turnuvaya en hazır şekilde girmesini sağlıyoruz.”