Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
Nevriye Yılmaz: “Seyirci Desteği Bizi Devleştiriyor”

Nevriye Yılmaz: “Seyirci Desteği Bizi Devleştiriyor”

Nevriye Yılmaz, Ankara’da olduğu gibi İstanbul’da da seyirci desteğine ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.
30/09/2014 - 21:40
2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda çeyrek finale yükselen A Milli Kadın Takımımızda Kaptan Nevriye Yılmaz, Ankara’da olduğu gibi İstanbul’da da seyirci desteğine ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.
 
Çok zorlu Fransa ve Kanada maçlarını geride bıraktıklarını ve turnuvada hedefledikleri şekilde yollarına devam ettiklerini belirten A Milli Kadın Takım Kaptanı Nevriye Yılmaz, “Fransa maçında çok zorlandık. Bu karşılaşma bizim için liderlik mücadelesi anlamına geliyordu. 10 gün öncesinden Fransa’nın hücum ve savunma düzenleri üzerine çalıştık ve o süreçten bu yana da maça yoğunlaştık. Bazen oyunumuzun dışına çıktığımız oldu. Ancak rakibimizin hücum ve savunmasının artı ve eksi yönlerini çok iyi bir şekilde ezberledik. Biz Dünya Şampiyonası’nı ilk kez oynuyoruz. Belki bir çok platformda final oynadık, madalyalar kazandık ve başarılarımız da var ama Dünya Şampiyonası başka bir şey. Ayrıca uzun zamandır ülkemizde de herhangi bir organizasyonda yer almadık. Seyirciden çok etkilendik ve çok da heyecanlandık. Özellikle hücumda bocaladık. Ama savunmamız her iki karşılaşmada da çok iyiydi. Belki kolay atışları kaçırdık ama 1 sayıyla bile olsa kazanmak ve Fransa’yı yenmek bizim için önemliyi. Önemli olan maçı kazanmaktı. Fransa çok iyi bir takım. Onların ne kadar iyi olduğunu anlatmaya dahi gerek yok. Ekol bir ülkeler ve daha önce defalarca kez bu atmosferi yaşadılar. Kanada karşısında da çok iyi oynamasak da savunmamızla maçı kazandık. Son maçımızda Mozambik ile karşılaşacağız. Belki iddiaları yok ve kolay bir rakip olarak gözükse de biz kazanmak istiyoruz. Sonrasında da İstanbul’a gidip çeyrek finali bekleyeceğiz” dedi.
 
http://www.tbf.org.tr/images/default-source/A-Milli-Kad%C4%B1n-Tak%C4%B1m/nevriye1_30092014_02.jpg?sfvrsn=0
 
Kanada maçının zor geçeceğini tahmin ettiklerini söyleyen Nevriye, “Sonuçta onlar da gruptan çıkma maçını oynadılar. Şimdi tek şansları Fransa’yı yenmek. Kanada, bizim maçı hedef olarak görmüştü. Onlar da çok dirençli bir ekip ve bizim nereden sayı ürettiğimizi iyi analiz etmişler. Kısa oyuncularımızı çok iyi savundular. Ne çembere gidebildik ne de şut atabildik. Ama söylediğim gibi; oyun sistemimizden ödün vermedik ve doğrularımızı sahaya yansıtarak 10 sayılık farkı yakalayarak kazandık” açıklamasında bulundu.
 
Takım olarak hala ritimlerini bulamadıklarını belirten başarılı oyuncu, daha akıcı ve daha hızlı oynamaları gerektiğini söyledi. Kaptan Nevriye Yılmaz ayrıca, “Bunun nedeni dar rotasyondan dolayı olabilir. 7-8 kişiyle oynamaya çalışıyoruz. Ayrıca rakipler de bizi tanıyorlar. Birsel ve Işıl’a çok ciddi anlamda baskı yapıyorlar ki bu da bizi frenliyor. Ama savunmamızı beğeniyorum. Basit hatalar elbette olabilir ama Fransa’yı 48 ve Kanada’yı da 44 sayıda tuttuk. Bence bunlar önemli kriterler. Hücumla her zaman kazanamazsınız ama savunma kazandırıyor. Biz kendi aramızda hücum konusunda konuşuyoruz. Mozambik karşılaşması belki zor olamayacak ama güven anlamında bu maç önemli. Çeyrek finalde tahmini rakibimiz Sırbistan olacak. O karşılaşmaya kadar iyi olacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.
 
Çembere daha fazla giderek hücum etmeleri gerektiğini kaydeden tecrübeli oyuncu, “Rakibe faul yaptıramadığımız için dış atışlardan hücum etmeye çalışıyoruz. Daha fazla çembere giderek hücum etmeliyiz. Bir şekilde rakibi eksiltmeliyiz. Savunmaya çok mu konsantre oluyoruz ya da çok mu yoruluyoruz, bilmiyorum… Bunu Cuma gününe kadar çözmeli ve Sırbistan karşısında daha kolay sayılar bulalım ki maç sırasında kriz yaşamayalım” açıklamasında bulundu.
 
Ankaralı basketbolsevelerin müthiş bir destek verdiğini belirten A Milli Kadın Takım Kaptanı Nevriye Yılmaz, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Beklentimizin üzerinde bir seyirci vardı ve inanılmaz bir şekilde de bizi desteklediler. Bunu ciddi anlamda hissettik.  Fransa karşısında devreyi 10 sayı farkla geride tamamladık. Ama sonrasında maçı kazandık. İstanbul’da  ‘seyirci gelir mi gelmez mi’ diye endişeliyim. Ev sahibi avantajı seyirciyle oluyor ve oyuncular da adeta devleşiyor. Çeyrek final karşılaşması bizim için çok önemli. Çünkü biz yarı finale kalmak istiyoruz. İnşallah taraftarımız bizi yalnız bırakmaz”