Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
Keskin Nişancı Begüm Dalgalar

Keskin Nişancı Begüm Dalgalar

FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nda zirveyi hedefleyen Potanın Perileri'nin en çok güvendiği silahlardan biri de Begüm'ün keskin şutları.
26/09/2014 - 13:38
2012 yılında Londra Olimpiyat Oyunları’nda beşinci olan A Milli Kadın Takımımızın kadrosunda yer alan Begüm Dalgalar, 135 kez giydiği Ay Yıldızlı formayı ülkemizde düzenlenecek 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda da terletecek.
 
Basketbolla tanışma hikayesini sorduğumuzda Begüm’den aldığımız cevap aslında bir çok oyuncuyla benzer: “İlkokul üçüncü sınıftayken, oyuncu seçmek için okulumuza gelen Fenerbahçe altyapı antrenörlerinin dikkatini çektim çünkü boyum yaşıtlarıma göre uzundu. Elemelere katıldım ve ailemin de desteğiyle basketbola başladım.” 14 sene sonra bugün baktığımızda Begüm’ün aslında basketbolu seçerek ne kadar doğru bir karar verdiği açıkça görülüyor.
 
Fenerbahçe altyapısında basketbola başlayan ve ilk TKBL tecrübesini de 2004-2005 sezonunda Sarı Lacivertliler ile yaşayan Begüm, Tarsus Belediye, Kayseri KASKİ ve son olarak da Beşiktaş kadrolarında yer aldı. Geçtiğimiz yıl Siyah Beyazlı forma altında başarılı bir sezonu geride bırakan Begüm, 6.8 sayı- 4.3 ribaund ortalamalarını yakaladı.
 
Londra’da düzenlenen ve Millilerimiz’in  beşinci sırayı alarak noktaladığı organizasyonda hem savunması, hem de dış atışlarıyla öne çıkan Begüm, 3.3 sayı ve 0.7 asist ortalamaları ile oynadı. Ay Yıldızlılarımız’ın bronz madalya kazandığı 2013 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda ise 4.8 sayı- 1.4 ribaund ortalamalarını elde etti.
 
“Sahada herhangi bir zamanda şuta ihtiyacımız olduğunda, Begüm soğukkanlılıkla üçlük kullanabilecek bir oyuncu,” diyerek Begüm’ün damarlarında akan buzu tarif eden A Milli Kadın Takım Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, ribaundlara ne kadar fazla katkı sağladığının da altını çiziyor.
 
Takıma vermiş olduğu katkı istatistik kağıdında yazan rakamların çok üzerinde olan Begüm’ün doğru pozisyon alma yeteneği onu alan savunmasına karşı ölümcül bir silah yapıyor. Rakip alan savunmasına geçtiğinde, üç sayı çizgisinin gerisindeki yerini alan Begüm’ün zamanı geliyor.
 
“Savunmaya konsantre olduğu zaman çok iyi birebir müdafaa yapabiliyor. Takım savunmasında onun katkısından faydalanacağız,” diyerek Begüm’ün çok yönlü bir oyuncu olduğunu kaydeden Yıldızoğlu, ondan Dünya Şampiyonası’nda daha fazla yararlanmak istediğini söylüyor.
 
2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda sahaya adım atmak için sabırsızlanan Begüm kendine ve takımına oldukça güveniyor.
 
“Ev sahipliğimizde düzenlenecek Dünya Şampiyonası için çok heyecanlıyım.  Kesinlikle madalya kazanacağımızı düşünüyorum.  Avrupa’da kazandığımız başarıları göz önünde bulundurursak, bu turnuvada da mutlaka iyi şeyler yapacağız.”