İstatistiklerle Potanın Perileri

FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası Çeyrek Finali'nde Sırbistan ile karşılaşmaya hazırlanan Türkiye'nin istatistikleri takım oyununu ortaya koyuyor.
03/10/2014 - 11:53
FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın Ankara’da oynadığı B Grubu maçlarından namağlup çıkan ve doğrudan çeyrek finale yükselen Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın istatistikleri nasıl bir takım oyununun ortaya konduğunu rakamlarla gösteriyor.
 
Ana oyun karakterini savunma ve takım oyunu olarak belirleyen Potanın Perileri mücadelenin tüm oyuncular tarafından paylaşıldığı bir performans ortaya koyuyor.
 
Takımın oynadığı üç maçta da görev alan oyuncular içerisinde en skorer isim 11.3 sayı ortalamasıyla Lara Sanders. İlk defa Ay Yıldızlı formayı giyen ve FIBA Dünya Şampiyonası’nda boy gösteren Sanders, alışma sürecini hızlı atlatmış gibi. Onu 8.3 sayı ortalamasıyla Nevriye Yılmaz ve 7 sayı ortalamasıyla Işıl Alben takip ediyor.
 
Kullandığı şutlarda en fazla isabet bulan isim %51.9 ortalamayla bir kez daha Lara Sanders. Pota altından ve orta mesafeden sayı aramayı tercih eden Sanders, ilk üç maçta hiç üçlük kullanmadı. %42.9 ile Şaziye İvegin ve %42.1 ile Işıl Alben takımın en yüksek saha içi isabet yüzdesiyle oynayan diğer oyuncuları.
 
Potanın Perileri’nin ribaund liderliğini iki oyuncu üstleniyor: 5.7 ribaund ortalamasıyla Lara Sanders ve Işıl Alben. Dünya Şampiyonası, guard olmasına rağmen son yıllarda oyununu çok yönlü bir boyuta taşıyan ve her istatistikten katkı sağlamaya başlayan Işıl’ın benzer bir performansına sahne oluyor.
 
Takımın asist lider ise 4.5 ortalamayla Birsel Vardarlı. Saha görüşüyle ve takım arkadaşlarını yönlendirme yeteneğiyle Avrupa’nın en iyi oyun kurucularından birisi kabul edilen Birsel, takımın kolay sayıya ulaştığı boş şut performanslarını kolaymış gibi gösteren maestro.
 
Nevriye Yılmaz ile beraber takımın pota altı savunmasının kulelerini oluşturan Lara Sanders, boyalı alandaki aktifliğini blok ortalamasına da taşıyor: Maç başına 2.7 blok. Sanders bu ortalamayla turnuvanın blok krallığında ikinci sırada bulunuyor. Potanın Perileri’nin iki karşılaşmasında görev alan Tuğçe Canıtez, 2.5 blok ortalamasıyla aynı listenin üçüncü sırasında yer alıyor.