Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
“İstanbul’da Bayramı Hep Birlikte Kutlayalım”

“İstanbul’da Bayramı Hep Birlikte Kutlayalım”

Şaziye İvegin Üner, Kurban Bayramını İstanbul’da taraftarlarla birlikte kutlamak istediklerini söyledi.
30/09/2014 - 21:37
2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda B Grubu’nda liderliği garantileyen A Milli Kadın Takımımızda Şaziye İvegin Üner, Kurban Bayramını İstanbul’da taraftarlarla birlikte kutlamak istediklerini söyledi.
 
“Turnuvaya Fransa ile başlamak da çok önemli”
2.5 aya yakın bir süredir Dünya Şampiyonası’na hazırlandıklarını ve özellikle de Fransa maçına odaklandıklarını belirten Şaziye İvegin Üner, “Son Avrupa Şampiyonası’nda son iki dakikada iki sayılık farka inmişti ve o maçı kaybettik. Ancak bir önceki turnuvada ise biz uzatma sonucunda kazanmıştık. Yine böyle zorlu bir maç oynayacağımızı zaten biliyorduk. Ona göre de hazırlıklarımızı yaptık. 10 sayı öne geçebilirdik, 10 sayı geride de olabilirdik ki devreyi de zaten 10 sayı geride bitirdik. Fransa gibi bir ekibe karşı ilk yarıyı geride bitirip sonrasında maçı kazanmak özel bir efor istiyor. Bu anlamda tüm arkadaşlarım gerçekten de özellikle müdafaa anlamında çok önemli bir mücadele ortaya koydu. Baktığımız zaman bizim grubun genelinde skorlar çok düşük. Hep müdafaa ağırlıklı takımlar var. Biz de müdafaa ağırlıklı bir takımız ama üçüncü periyotta olaya biraz daha el koyduk ve oyuna daha hakim olduk. Turnuvaya Fransa ile başlamak da çok önemli. Turnuva atmosferi var, bir havası var. İlk maç, uzun süre sonra ilk defa kendi seyircimiz önünde böyle önemli bir turnuvada oynuyoruz. Onun da biraz ister istemez bir stresi vardı. O anlamda da zor bir maç olacağını biliyorduk. Hem mental hem fiziksel olarak hedefimiz maça hazır, sağlam bir şekilde çıkmaktı. Biz onu başardık. İyi atlattık. İki sayıyla kazandık ve sonuçta da bizim için çeyrek final açısından çok önemli bir galibiyet oldu” dedi.
 
“Beklemediğimiz bir Kanada karşımıza çıktı”
Kanada ile Dünya Şampiyonası öncesinde bir hazırlık karşılaşması oynadıklarını belirten tecrübeli oyuncu, “O karşılaşmayı biraz daha rahat kazanmıştık. Ancak maçtan önce antrenörümüz, ‘hazırlık maçındaki gibi bir Kanada beklemiyoruz’ dedi. Beklemiyorduk da ve beklemediğimiz bir Kanada karşımıza çıktı. Biraz daha fizikliler, yani kendi aralarında müdafaada çok kolay adam değişebilen bir takımlar. Fransa da aynı tarzdaydı. O nedenle savunmada rahatlıkları vardı. Bizim hücumumuzu, bu şekilde oynayarak durdurabileceklerini düşünüyordum. Onun dışında pota altından çok kolay atışlar kaçırdık. Daha dikkatli olmamız gerekiyordu. Biz de onlar da savunmada iyi olunca ister istemez kısır bir döngüye giriyoruz. Şimdi antrenmanlarda ona göre çalıştık ve ufak değişiklikler yaptık. Bundan sonra daha akıcı ve daha çok sayı atan bir Türkiye olacağız. Üzerimize bazı şeyler yapışsın istemiyorum. Erkek Milli Takımı’nda da öyle oluyor… Son anları hücumda ve savunmada baskılı oynayan bir Türkiye oluyor. Artık bunu maç başında yapmamız gerekiyor. Böyle bir karakter olmalıyız. ‘Türkler hiç belli olmaz, maç sonunda da son darbeyi vurabilirler’ diye konuşuyorlar. Böyle de olabilir ama biz maçın başında bunu yapmalıyız. Hepimiz maç içerisinde oynuyor ve birbirimizle de konuşuyoruz. Ardından da ikinci devreye ‘daha baskılı olabiliriz, bunu yapabiliriz, daha önce gösterdik, bir daha yapmamız gerekiyor’ diyerek başlıyoruz. Aynı mantaliteyle ne söyleniyorsa onu %100 yapmaya çalışıyoruz. Hatta üzerine de koyuyoruz. İlk yarıyla ikinci yarı arasındaki oyun farkımız bu şekilde” diye konuştu.
 
“Bayram sevinçlerini, mutluluklarını inşallah maç kazanarak biz de paylaşmak istiyoruz”
Ankara’da muhteşem bir atmosferde maçları oynadıklarını ve İstanbul’da da aynı atmosferi yaşamak istediklerini belirten A Milli Kadın Takımın tecrübeli oyuncusu Şaziye İvegin Üner, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Attığımız sayılar sonrasındaki sevinçler ve savunma sırasındaki destek tek kelimeyle mükemmel. Tribünler çok dolu ve muhteşem de bir ambiyans var. Belki maçlarımız Kurban Bayramı’na denk geliyor. Ama seyircilerimiz bayram sevinçlerini bizimle paylaşabilirler. Bizimle olmalarını yürekten istiyoruz. Onlara çok ihtiyacımız var.  Önemli anların bence en önemli karakterleri de bizimle birlikte taraftarlar. Çok güzel hissettiriyorlar. Bayram sevinçlerini, mutluluklarını inşallah maç kazanarak biz de paylaşmak istiyoruz. Umarım bizimle olurlar.”