Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
''Herkes Buralarda Olmayı Çok Hayal Etti, Çok Çalıştı''

''Herkes Buralarda Olmayı Çok Hayal Etti, Çok Çalıştı''

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yayın organı Gençlik Spor Dergisi'nde, A Milli Takım'ın teknik heyeti ve oyuncularıyla yapılan röportaja yer verildi.
26/09/2014 - 14:09
A Milli Kadın Basketbol Takımı Antrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, milli takımının başarısının temellerini geçmiş yıllarda atıldığını belirterek, ''Herkes buralarda olmayı çok hayal etti, çok çalıştı'' değerlendirmesinde bulundu.
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yayın organı Gençlik Spor Dergisi'nde, 27 Eylül-5 Ekim tarihlerinde İstanbul ve Ankara'da düzenlenecek 2014 FIBA Dünya Şampiyonası hazırlıklarını sürdüren A Milli Takım'ın teknik heyeti ve oyuncularıyla yapılan röportaja yer verildi.
 
Antrenör Ceyhun Yıldızoğlu, milli takımının başarısının temellerini çok daha erken yıllarda attıklarını ifade ederek, ''Buralara gelmemizde çok insanın emeği var. Ben, her şeyin bir zamanı olduğuna inanıyorum ve o zaman, bu çocuklara ve bizlere denk geldi. Ama bunun başlangıcı çok eskilere dayanıyor. İlk milli takım antrenörü ve oyuncularından, aradaki kuşaklara kadar herkes çok büyük bir emek sarf etti'' ifadelerini kullandı.
 
''Herkes buralarda olmayı çok hayal etti, çok çalıştı''  görüşünü dile getiren Yıldızoğlu, ''Sadece milli takım çatısı altında olan oyuncu ve antrenörler değil, kulüplerde çalışan bir sürü değerli arkadaşım da milli takımın buralarda oynaması için oyuncular yetiştirdi. Yöneticileri de atlamamak gerek. Onlar da çok büyük hedefler koydular. Sporcuların doğru organizasyonlar içinde pişmesini sağladılar'' açıklamasında bulundu.
 
Dünya Şampiyonası için çalışmalara İstanbul'da başladıklarını, kısa bir adaptasyon döneminden sonra yurt dışına gittiklerini anlatan Yıldızoğlu, şöyle devam etti:
 
''Yaptığımız antrenman programlarında testler yaptık, oyuncularımızın durumunu gördük. Test sonucuna göre bir yüklenme dönemi geçirdik. Arkasından tekrar İstanbul’a ve Ankara’ya gelip turnuvamızı oynadık. Doğru yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Şu an her şey planladığımız gibi gidiyor. Oyuncularımın konsantrasyonu ve motivasyonundan oldukça memnunum. Oyuncularımızın hepsi, üzerilerindeki misyonun farkındalar ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyorlar. Ankara seyircisi önünde büyük çaba göstereceklerini düşünüyorum.''
 
Amerikan Kadınlar Basketbol Ligi'nde (WNBA) forma giyen ilk Türk kadın basketbolcu Nevriye Yılmaz, 2 yıl önce şampiyonanın Türkiye'de yapılacağını öğrendiği günden bugüne kadar kafa olarak şampiyonaya hazırlandıklarını ifade etti.
 
Hazırlık dönemindeki turnuvalarda eksikleri kapattıklarını anlatan takım kaptanı, şu değerlendirmelerde bulundu: ''Kemik kadromuz 2005'ten beri beraber ve birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Bu yüzden yeri geldiğinde takımı başka bir arkadaşım da sürükleyebiliyor. O yüzden belki de çok avantajlıyız. Hepimiz çok tecrübeliyiz. Avrupa'da da çok uzun yıllar oynadık, kulüp takımlarında da, milli takımlarda da. Bu büyük avantaj. Bundan yararlanmanın tek yolu, Dünya Şampiyonası'nda güzel bir derece elde etmek.''
 
Fenerbahçe'de forma giyen ve 2012'de Türk vatandaşı olduktan sonra milli takıma çağrılan Kuanitra Holingsvorth ise geçen seneki olimpiyat 5'inciliğinden sonra fazlasıyla tecrübe ve güven kazandıklarını kaydetti.
 
Hedeflerinin hiç değişmediğini belirten Holingsvorth, ''Dünya Şampiyonası'nda da madalya kazanmayı umuyoruz. Türkiye’de oynayalı iki sene oldu. Takımdaki herkes, hep daha iyisini yapacağımıza inanıyor'' ifadelerini kullandı.
 
Seyirci desteğinin önemine değinen Tuğba Palazoğlu da şampiyonadan çok umutlu olduklarını, iyi bir jenerasyon ve enerjiye sahip olduklarını vurguladı.
 
Desteğe çok ihtiyaçları bulunduğunu anlatan Palazoğlu, ''Olimpiyat elemelerinde de Ankara'da oynadık. Seyirciler bizi çok şaşırttı. Bütün salon doluydu, iyi bir destek gördük. Aynı desteği yine bekliyoruz. Hatta daha iyisi bile olabilir. Dünya Şampiyonası, kendi ülkemizde ve büyük bir şansımız var. Takım desteğini görmezsek, seyircimiz burada olmazsa bizim için gerçekten üzücü olur. Salonu doldurmaları bize ayrı bir güç katıyor'' ifadelerini kullandı.
 
Tecrübeli oyuncu Şaziye İvegin Üner, ''Potanın Perileri''nden biri olmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti ve şöyle devam etti: ''Perinin asıl anlamını, sahaya çıktığımız zaman gösteriyoruz. İnanılmazı yapabilen, başarabilen kadınlar olarak bunu herkese gösterebiliyoruz. Peri, anlam olarak belki çok küçük gibi düşünülebilir ama yaptığımız iş gerçekten çok büyük ve anlamlı. Hem bizim için hem basketbol için hem de ülkemiz için. Çıtayı hep yüksek tuttuk. Dünya Şampiyonası'nda seyircimizin önünde, ülkemizde madalya kazanmak istiyoruz. Finale çıkmak, becerebilirsek finalde altın madalya kazanmak istiyoruz. Bütün amacımız bu.''
 
Milli Takım'ın ABD asıllı oyuncusu Lara Sanders, bu yıl katıldığı ekiple çok iyi bir uyum yakaladığını kaydetti. Çok iyi çalıştıklarını ifade eden Sanders, şampiyona için sabırsızlandıklarını belirtti.