Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
“Final Oynamak ve Hatta Finali de Kazanmak İstiyoruz”

“Final Oynamak ve Hatta Finali de Kazanmak İstiyoruz”

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın keskin şutörü Şaziye İvegin Üner, FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'ndaki rakiplerine meydan okuyor
26/09/2014 - 13:33
Tokat doğumlu olan Şaziye İvegin Üner, basketbola bir Adana kulübü olan Botaş’ta başladı. Orta ikinci sınıftayken Botaş Spor altyapı antrenörleri tarafından kendisine uzatılan bir formla başlayan basketbol yolculuğuna, A Milli Kadın Takımın hayati parçalarından biri olarak devam ediyor.
 
“Formu alıp eve gittiğimde aynı formdan 2 tane daha vardı. Benden önce kız kardeşlerimin okuluna da gitmişler. Hep beraber oturup formları doldurduk ve basketbola başladık. O güne kadar babamın basketbol oynadığını da bilmiyordum. Meğer o da İstanbul Kadıköy Spor’da basketbol oynamış.”
 
Henüz 14 yaşında ilk Türkiye Kadın Basketbol Ligi (TKBL) tecrübesini yaşayan Şaziye, üst üste iki sezon boyunca ortaya koyduğu çift haneli performanslarla takımının lig şampiyonluğu kazanmasında etkili oldu. 2004 yılında Fenerbahçe’ye transfer olan genç oyuncu, Sarı Lacivertli kulüp ile 3 şampiyonluk sevinci daha yaşadı.
 
2008 yılında Spartak Moskova ile anlaşan oyuncu, burada istediği ortamı bulamayınca sezon ortasında Galatasaray ile el sıkıştı ve Sarı Kırmızılı ekiple FIBA Kadınlar EuroCup’ta şampiyonluğa ulaştı. Bir sezon Mersin’de oynadıktan sonra Fenerbahçe’ye geri döndü. Sonraki 2 sezonu Galatasaray’da geçiren Şaziye, geçtiğimiz sezon İstanbul Üniv. BGD formasıyla 6.1 sayı, 1.2 ribaund ve 0.7 asist ortalamaları ile mücadele etti.
 
Hem kulüp takımlarında hem de milli takımda birçok kez aynı forma için ter döktüğü takım arkadaşı hakkında, “Şaziye hayatım boyunca tanıdığım en pozitif insanlardan biri. Her zaman elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır.  Çok disiplinli ve çok özverilidir. Dünya Şampiyonası’nın ‘Oh be Şaziye’ diyeceğimiz bir turnuva olacağını düşünüyorum çünkü o üçlükleri dangır dangır sokacaktır. Şaziye’yi çok seviyorum” diyor Tuğba Palazoğlu.
 
Milli Takım formasını 200’den fazla kez giyen Şaziye, 2009 Avrupa Şampiyonası’nda 3 sayı çizgisinin gerisinden elde ettiği %57.7’lik isabet ortalamasıyla adını bu alanda ikinci sıraya yazdırmayı başardı. 2011 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda 4.7 sayı-1.9 ribaunt; 2012 Londra Olimpiyatları’nda 5.5 sayı-1.0 ribaunt-2.0 asist; 2013 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda ise 4.4 sayı-2 ribaund-1.2 asist ortalamaları ile mücadele eden tecrübeli oyuncu, Ay Yıldızlıların elde ettiği başarılarda, sahanın her yerinde ortaya koyduğu mücadele ve bitmek bilmeyen enerjisiyle en önemli pay sahiplerinden biriydi.
 
A Milli Kadın Takımımızın muhteşem bir ivmeyle üst üste kazandığı başarıları hatırlattığımızda Şaziye, “Gerçekten sahanın içinde yaşanması gereken duygular bunlar. O takımın bir parçası olmak, o sevinci paylaşıyor olabilmek inanılmaz güzel. Kelimelerle ifade edebilmek güç ama insan kendisiyle, yaptıklarıyla ve birlikte çalıştığı arkadaşlarıyla gurur duyuyor” diyor.
 
Kısa forvet pozisyonunda oynayan başarılı oyuncu, aynı zamanda skorer oyun kurucu olarak da takımı için faydalı olabilen bir isim. A Milli Takım yıllarında dahi skorer kimliğini geliştirmeye devam eden Şaziye, bu anlamda da Kadın Milli Takım’ın en yetenekli oyuncularından biri olarak dikkat çekiyor. Takımın 2014 Dünya Şampiyonası’nda yine önemli bir silahı konumunda.
 
“Şaziye bizim takımımızın gerçekten çok keskin bir şutörü. Çok özel bir savunmacı ve hızlı hücum oyuncusudur. Maç içinde sonuna kadar sınırlarını zorlar ve sorumluluklarının her zaman farkındadır” diyor A Milli Kadın Takım Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu; “Saha dışında da her şeyi ile çok çok özel bir insandır. Bizim buralara gelmemiz de en önemli pay sahiplerinden biri.”
 
Ankara’da oynanan 2012 Olimpiyat Oyunları Elemeleri’nde taraftarın muhteşem desteğini hatırlatan Şaziye, 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda da taraftarın 6. oyuncu olarak tüm heyecanıyla sahada olacağından emin.
 
“Bizim taraftarımız gerçekten inanılmaz. Elde ettiğimiz başarılarla insanlarda bir farkındalık uyandırdık ve artık maçlara geliyorlar. İstanbul ve Ankara’da oynadığımız hazırlık turnuvalarında onların da bizim gibi yavaş yavaş Dünya Şampiyonası’na hazırlandığını gördük. Final oynamak ve hatta finali de kazanmak istiyoruz. Taraftarlarımızla beraber bu muhteşem duyguları paylaşacağımıza inanıyorum.”