Dünya Şampiyonası’nda Grup maçları tamamlandı

Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda grup aşaması dün oynanan maçlarla tamamlandı. Milli Takımımız, zayıf rakibi Mozambik’i 10 sayı farkla 64-54 mağlup etti.
01/10/2014 - 15:03
Kanada galibiyeti ile çeyrek finali garantileyen ve iki takım için formalite olan maçta, Milliler’de hafif sakatlığı bulunan Birsel Vardarlı yer almazken, takımda ilk iki çok süre alan isimlerden Nevriye Yılmaz 6 dakika, Latoya Sanders 13 dakika oynarken, diğer oyuncular da 20 dakika civarı sahada kaldılar.
 
Milli Takımımızda Şaziye İvegin Üner 13 sayıyla en skorer isim olurken, ilk gün süre alamayan ve Kanada maçında sadece 2 dakika sahada kalan Tuğçe Canıtez de maçı 6 sayı 5 ribuand 4 asist 5 blokla her kategoride katkı yaparak tamamladı.
 
Milli Takımımız çeyrek finalde Sırbistan – Küba galibi ile karşılaşacak.
 
Günün ilk maçında Brezilya, baştan sona üstün oynadığı maçtan Japonya’yı yenerek bir üst tura çıktı. Japonya ise galibiyet alamadan Şampiyonaya veda etti. Brezilya’da Patricia Teixeira 27 sayı 4 ribaund, tecrübeli isim Erika De Souza  12 sayı 11 ribaundla double double yaparken, Clarissa Do Souza da 13 sayı 9 ribuandla maçı tamamladı. Japonya’da ise Mamiya 13 sayı 4 ribaund, Miyamoto da 10 sayıyla tamamladı.
 
Turnuva boyunca Japonya’nın kağıt üzerinde en iyi oyuncusu olarak görünen Ramu Tokashiki son maçta beklenen altında bir performans sergilese de, turnuvayı 11.3 sayı 5.7 ribaund ortalamalarıyla tamamladı. Japonya gösterdiği performansla belki daha farklı bir grupta daha iyi bir derece elde edebilirdi.
 
A Grubu’nda lideri belirleyecek maçta İspanya, Çek Cumhuriyeti’ni baştan sona oyunun iki tarafında gösterdiği performansla 67-43 mağlup etti. İspanya’da Sancho Lyttle 17 sayı 14 ribaundla 3.maçta da double-double yapmayı başarırken, Anna Cruz da 12 sayı 5 ribaundla maçı tamamladı. Maç boyunca 23 top kaybı yapan Çek Cumhuriyeti’nde ise çift haneli skor üretebilen oyuncu olmazken, Katerina Bartanova 8 sayı 4 asistle karşılaşmayı tamamladı.
 
İspanya yenilgisiz çeyrek finale kalırken, İspanya’nın rakibi Beyaz Rusya – Çin maçının galibi olacak. Çek Cumhuriyeti de eleme turunda Kanada ile karşılaşacak.
 
Grubumuzda ikinciyi belirleyecek maçta Fransa, Kanada’yı 63-59 mağlup etti. Son saniyelerine kadar çekişme içinde geçen maçta Fransa’da Sandrine Gruda, 13 sayı 4 ribuand 3 asist, Marielle Amant 10 sayı 3 ribaundla maçı tamamladı. Kanada’da ise, Michelle Plouffe 10 sayı 5 ribaund, Tamara Tatham 11 sayıyla maçı tamamladı. Maç öncesi Fransa bilerek kaybederek, çeyrek finalde ABD yerine Avustralya’yı tercih edecek mi soruları da yanıt buldu.
 
Fransa ikinci turda Brezilya, Kanada da Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacak.
 
Şampiyonanın en zayıf gruplarından biri olan C Grubu’nda Avustralya, Beyaz Rusya’yı da rahat bir oyun farklı skorla mağlup etti. İlk yarı sona erdiğinde 25 sayılık farka ulaşan Avustralya maçı 87-45 kazanırken, takımın en etkili isimleri, 19 sayıyla oynayan Rachel Jarry ve 7 sayı 7 asist 6 top çalma ve 5 ribaundla her kategoride takımına katkı veren Erin Philips oldu. 26 top kaybıyla maçı tamamlayan Beyaz Rusya’da ise, Yelena Leuchanka 12 sayı 10 ribaundla ayakta kalmaya çalışan tek isim oldu.
 
Avustralya çeyrek finale yenilgisiz yükselirken, Beyaz Rusya çeyrek finale kalmak için Çin ile karşılaşacak.
 
C Grubu’nda şampiyonaya devam edecek takımı belirleyecek maçta Küba, Kore’yi 73-57 mağlup etti. Küba’da Marlen Cepeda 16 sayı 17 ribaundla yıldızlaşırken, Suchitel Avila da 14 sayıyla karşılaşmayı tamamladı. Şampiyonanın en genç takımı olan Kore’de 16 yaşındaki Ji Su Park 16 sayı 7 ribaundla maçı tamamladı. Kore şampiyonaya veda ederken, genç oyuncuları ile gelecek şampiyonalarda çok daha iyi işler yapabileceklerini kanıtladılar.
 
Şampiyonada D grubu’nda muhtemel Çeyrek final rakibimizi belirleyecek maçta Sırbistan, son saniyesine kadar çekişme içerisinde geçen maçta Çin’i 2 sayı farkla 65-63 mağlup etti. Sırbistan’da Tamara Radocaj 19 sayı, Milica Dabovic de 12 sayı 2 asistle karşılaşmayı tamamladı. Çin’de ise Wen Lu 20 sayı 7 ribaund 4 asist, Hongpin Huang 10 sayı 8 ribaundla maçı tamamladı.
 
Sırbistan bu sonuçla 2.turda Küba ile karşılaşacak, Çin de Beyaz Rusya ile karşılaşacak.
 
Çeyrek finale çıkmayı garantileyen ABD, Angola 119-44 mağlup etti. Bu sonuçla ABD bugüne kadar şampiyonadaki en farklı galibiyete imza atmış oldu. ABD’de Nnemkadi Ogwumike 18 sayı 10 ribaundla double-double yaparken, maçı ABD 32 asist yaparak tamamladı.
 
Fatih Dilber