Dünya Şampiyonası D Grubu

26/09/2014 - 18:32
ABD(D Grubu)
Dünya Şampiyonası’nın en güçlü ekibi. Turnuvanın açık ara favorisi diyebileceğimiz ekip ABD. Ama yine de Şampiyonaya eksik kadroyla geliyor. Tamika Catchings, Candace Parker, Elena Della Done, Sylvia Fowles gibi isimler sakatlıklarından dolayı kadroda yer alamayacaklar. Yine de kadroda Diana Taurasi, Maya Moore, Sue Bird, Angel McCoughtry, Tina Charles gibi isimler olacak. Smaçlarıyla ün salan Brittney Griner ise kadroya İstanbul’da dahil olacak. Şu an 13 isimle yola devam eden ABD kadrosunda 1 isimle daha yolları ayrılacak. ABD son hazırlık maçında Salı günü Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacak. Hazırlık maçlarında 4 yıl sonra bir mağlubiyet gören ABD, en son bir resmi karşılaşmada mağlubiyeti 2006 yılında Brezilya’daki Dünya Şampiyonası yarı finalinde Rusya’ya karşı almıştı.
 
Angola(D Grubu)
Şampiyonanın iki Afrika kıtası temsilcilerinden biri olan Angola Şampiyonaya Afrika Şampiyonu olarak katılıyor. İlk kez bir Dünya Şampiyonası’na katılan Angola, Mozambik ile beraber turnuvanın en zayıf ekiplerinden. Hazırlık maçlarında Fransa, Sırbistan, İspanya ve Japonya’dan ciddi farklar yediler. Fransa karşısında sadece 31 sayı atabildiler. D Grubu’nda galibiyet almaları pek kolay görünmüyor. Turnuvayı 3 mağlubiyetle kapatacaklardır.
 
Çin(D Grubu)
Eski günlerinden uzakta olan Çin, Son Asya Şampiyonası’nı 3.tamamlayarak Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı kazandı. 1994 yılında Dünya ikincisi olarak büyük başarı kazanan Çin’in kadrosunda en dikkat çeken isimler Chen Xiaojia, Gao Song ve A Takım seviyesinde çok süre alamasa da, altyapılarda çok iyi performanslar sergileyen 1995 doğumlu Meng Li. Hazırlık maçlarında Türkiye ve İspanya’yı zorlamaları, Elizabeth Cambage’den yoksun Avustralya’yı devirmeleri Şampiyonaya umutlu bakmalarını sağlıyor. Son 8’e kalma hedefiyle yola çıkan Çin, özellikle çaprazdaki C Grubu’nun biraz daha kolay ekiplerden oluşmasından dolayı başarabilecek güçte. Sonrasında bir şeyler yapıyor olması pek kolay değil.
 
Sırbistan(D Grubu)
Son Avrupa Şampiyonasını sürpriz bir şekilde dördüncü tamamlayan Sırbistan, bu şampiyonada da sürpriz peşinde. İstikrarsız sonuçlarıyla dikkat çeken Sırbistan’ın koçluğunu Marina Maljkovic yapıyor. Takımın skor liderliğini Jelena Milovanovic yaparken, Ana Dabovic ve Milica Dabovic takımın önemli isimlerinden. Sırbistan Milli Takımında Fenerbahçe’den tanıdığımız Ivana Matovic, Fenerbahçe’nin yeni transferi Miljana Bojovic ve Spartak’ın yıldızı, bu sezon USK Prag’a transfer olan Sonja Petrovic kadroda yer almıyor. Bu eksiklere rağmen Sırbistan sürpriz yapmaya aday bir ekip. Kazanmasını beklediğiniz maçları kaybedebilir, kaybetmesini beklediğiniz maçları kazanabilir. 2013 Avrupa Şampiyonası’nda bu şekilde yarı finale yükseldiklerini söylememizde fayda var.
 
D Grubu ne olur? 
ABD grubu çok zorlanmadan domine edecektir. Angola’nın da grup sonunculuğu hemen hemen garanti. Gruptaki 2 ve 3. sırayı Salı günü oynanacak Çin-Sırbistan maçı belirleyecektir. Ama o maçta Sırbistan daha ağır basıyor. Ama yine Sırbistan istikrarsızlığı biraz şüphe uyandırıyor. Sırbistan’ın istikrarsız performansını şöyle anlatabiliriz. ABD zorlayıp, Çin’e kaybedebilirler.
Kaynak: Fatih Dilber