Dünya Şampiyonası C Grubu

26/09/2014 - 18:28
Avustralya(C Grubu)
Hazırlık dönemi boyunca Elizabeth Cambage üzerine kurulan Avustralya son hazırlık turnuvasında Elizabeth Cambage’in sakatlığı üzerine turnuvaya kısa bir süre kala zorunlu değişikliğe gitti. Lauren Jackson’dan yoksun, Abby Bishop’un da kadroya çağrılmadığı Avustralya pota altında ciddi eksikliklerle şampiyonaya giriyor.  Bu eksiklere rağmen Avustralya için en büyük artı sakatlıktan kurtulan ve WNBA’de çok iyi bir sezon geçiren Penny Taylor’ın takıma katılmış olması. Penny Taylor ile birlikte Phoenix Mercury formasıyla WNBA’de şampiyonluk yaşayan Erin Philips takımın bir başka önemli ismi. Avustralya pota altı eksikleriyle boğuşsa da hazırlık dönemini iyi geçirmiş 2 uzun Laura Hodges ve Mariano Tolo’ya sahip. Sistem takımı, kadın basketbolunda bir ekol olan Avustralya bu haliyle de şampiyonada yarı finale yakın duruyor. Sonrasında 2006’yı tekrar edebilirler mi sorusunun yanıtı Penny Taylor ve arkadaşlarının sınırlarını ne kadar zorlayabildikleri ile alakalı olacak.
 
Kore(C Grubu)
1967 ve 1979 Dünya Şampiyonasında final oynamış Kore. Şampiyonanın en genç kadrolarından birine sahip. 2013 Asya Şampiyonası’nı 2.bitirerek Şampiyonada yer almaya hak kazandı. Takımın en dikkat çekici ismi 1998 doğumlu Ji Su Park. 17 yaş altı ve 19 yaş altı Dünya Şampiyonalarında double-double ortalamaları ile dikkat çeken 1.95 boyundaki pivot Ji Su Park, takımın da en güvendiği isim olarak ön plana çıkıyor. Belki Kore bu şampiyonada çok büyük başarı elde etmeyecektir, ama özellikle 16 yaşındaki bu yeni yıldız adayı izleyenleri büyüleyecektir.
 
Küba(C Grubu)
Son Amerika kıtası şampiyonu. En son İspanya’da düzenlenen 3lü turnuvada Kanada’yı mağlup ettiler, İspanya’dan fark yediler. Şampiyonanın vasat ekiplerinden. Takımın en önemli ismi Yamara Amergo. Gelis ve Oquendo da ön plana çıkan isimlerden. Amergo’nun 18 sayıyla oynadığı maçta alınan Kanada galibiyetinde Oquendo 15 sayı 8 ribaundluk katkı yapmıştı. Küba C Grubunun kolay bir grup olmasından faydalanarak üst tura çıkmaya çalışacak.
 
Beyaz Rusya(C Grubu)
İyi oyuncular çıkaramayan Beyaz Rusya, çok önemli iki ismin eksikliği ile Şampiyonaya gidiyor. Anastasia Verameyenka ve Marina Kress hamileliklerinden dolayı Şampiyona’da yer alamıyorlar. Hazırlık döneminde bu iki ismin eksikliğini hissettiler. En dikkat çekici skorları Türkiye’yi 65-63 mağlup etmeleriydi. Son Avrupa Şampiyonası’nı 5.tamamlayan Beyaz Rusya’nın en güvendiği isimler Yelena Leuchanka, Tatiana Troina ve Katsiaryna Snytsina. Şampiyonanın en büyük hayal kırıklığı yaratacak takımı olabilir. Eğer dağılmazlar takım gibi mücadele ederlerse bu sefer kendi grubu ve Çaprazın kolay olmasından da yararlanarak çeyrek finali görebilirler. Ötesi mi? Bir basketbol mucizesi, pek mümkün görünmeyen.
 
C Grubu ne olur? 
C Grubu’nda açık ara eksiklerine rağmen Avustralya favori. Grupta Avustralya’yı 3 takım da zorlayabilecek düzeyde değiller. Belki Beyaz Rusya’da Anastasia Verameyenka ve Marina Kress yer alsaydı grup liderliği için Avustralya ile çekişebilirdi. 3 takımın ana hedefi kendi aralarındaki maçlardan galibiyet çıkararak eleme turuna yükselmek. Küba ve Beyaz Rusya ikinci tur için biraz daha ağır bassa da 16 yaşındaki Ji Su Park ile Kore çok kolay olmasa da belki bir sürpriz yapabilir.
Kaynak: Fatih Dilber