Dünya Şampiyonası B Grubu

26/09/2014 - 18:30
Mozambik (B Grubu)
Mozambik bu şampiyonada yer alıyor olması onlar için zaten çok büyük başarı olarak kayda geçebilir. İlk defa Dünya Şampiyonası’nda yer alacaklar. Şampiyonaya Afrika Şampiyonası ikincisi olarak katılıyorlar. Çok değerli isimlere sahip değiller. Hazırlık maçlarında Çek Cumhuriyeti’nin orta seviye takımlarına karşı bile kaybettiler. Turnuvada alacakları 1 galibiyet hatta galibiyeti zorlamak bile o maç için sürpriz sayılabilir. Şampiyona’nın en zayıf takımı
 
Kanada(B Grubu)
Haziran ayından bu yana hazırlıklarını sürdüren ekiplerden biri Kanada. Aslında onlar için belki iyi şeyler yazmayı düşünüyorduk. Son İspanya’daki turnuvada önce Küba sonrasında İspanya mağlubiyetleri onların hanesine eksi olarak yazıldı. 13 Hazırlık maçıyla Dünya Şampiyonası’na hazırlandılar. Sadece 5 galibiyet aldılar. En dikkat çekici galibiyetleri İstanbul’da Avustralya karşısında elde ettikleri galibiyetti. Kanada 2013 Amerika Şampiyonası 2.si olarak Şampiyonaya katılmaya hak kazandı. Takımın en önemli ismi Tamara Tatham. Bunların yanında ülkemizde de Orduspor, İstanbul Üniversitesi gibi takımlarda forma giyen Miranda Ayim de takımın kozlarından. Tecrübeli Courtney Pilypaitis’in yanı sıra takımın ikizleri Plouffe kardeşler de takımı sırtlayan isimlerden bazıları.
 
Fransa(B Grubu)
Son Avrupa Şampiyonası’nda şampiyonluğun bir numaralı adayıydı. Finalde kendi sahasında İspanya’ya kaybettiler. 2012 olimpiyatı gümüş madalyasına sahip Fransa. Dünya Şampiyonalarındaki en büyük başarısı 1953’teki 3.lük. Kadın basketbolunun en değerli ekollerinden birine sahip Fransa’nın bu durumu çok şaşırtıcı. 8 hazırlık maçında 6 galibiyet alırken 2 kez kaybettiler. Kazandıkları maçlardan biri ABD’ye karşı. Hem de çift haneli farktan geri gelerek başarmış olmaları çok daha büyük başarı. Koç Valerie Garnier önderliğindeki Fransa’da bu şampiyonada çok önemli üç isimden yoksun mücadele edecek. Tecrübeli guard Edwige Lawson-Wade, Avrupa’nın en sert uzunlarından biri olan Emmeline Ndongue ve geçtiğimiz sezon Fenerbahçe forması giyen Isabelle Yacoubou kadroda yer almıyor. Ama buna rağmen Celine Dumerc, Sandrine Gruda, Endine Miyem gibi çok değerli isimlere sahip Fransa. Hazırlık maçlarında iyi performanslar sergileyen Marielle Amant ve Ana Cata-Chitiga da bu performanslarıyla Ndongue-Yacoubou ikilisini aratmayacak gibi görünüyorlar. ABD galibiyeti ile Fransa iddiasını ortaya koydu. Onlar madalya için sahada olacaklar. İlk maçta Millilerimiz Fransa ile karşılaşacak. Açılış için gayet zor bir maç.
 
Türkiye(B Grubu)
2000’de Ümitler Avrupa dördüncülüğü ile başlayan bu hikaye 2014’de ülkemizde düzenlenen Şampiyona ile birlikte belki de görebileceğimiz en yüksek noktaya taşıma şansına sahibiz. 2011’de Avrupa 2.liği, 2012 olimpiyatlarında son topta Rusya’ya elenip Olimpiyat 5.liği, son Avrupa Şampiyonası’nda 3.lük. Hep zirvenin oralarda dolaşıyor Milli Takımımız. Yıllardır beraber oynayan isimlerle oradayız. Savunma takımıyız. Belki de bu şampiyonadaki en iyi savunmalardan birine sahibiz. Bir takımı 50 sayının altında tutmamız belki birçokları için sürpriz ne savunma yaptık gibi şaşırtıcı gelebilir. Ama bu artık doğal. Alışageldiğimiz bir durum. Hazırlık maçında Kanada’ya 40 dakikada sadece 33 sayı atmasına izin verdik. Nevriye Yılmaz liderliğinde, Birsel Vardarlı, Işıl Albenli, Meralli, Latoya Sanders’lı milli takımımız var. Turnuvaya çok zorlu Fransa maçıyla başlıyoruz. Yüksek konsantrasyonla başlamak zorundayız. Kaybedeceğimiz senaryoya da hazırlıklı olmak lazım. Rakip kim olursa olsun sonuna kadar mücadeleden, tempodan, iyi savunmadan vazgeçmemek gerekiyor. Umarım 2000’de temeli atılan bu jenerasyon bu Dünya Şampiyonası’nda hak ettiği dereceleri alır.
 
B Grubu’nda Ne olur?
Emin olunan bir kısım var Mozambik sonuncu olur. Millilerimiz grup liderliği maçında Fransa ile açılış günü karşılaşacak Millilerimiz. Öncelik ribaundlarda. Ciddi konsantre olmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra Sandrine Gruda savunmasını yardımlı yaparken, Celine Dumerc’i düzenden çıkartmamız gerekiyor. Bunları yaparken dönem dönem dış oyuncularını çizginin gerisinden şut imkanı verebiliriz. Çok da şutör oyunculara sahip değiller. Maçı biz veya Fransa kaybederse, Çeyrek final yerine yarı finalde ABD ile karşılaşmak için Kanada maçını kaybeder mi? Bu hesaplara girer miyiz? Fransa girer mi?
Kaynak: Fatih Dilber