Dünya Şampiyonası A Grubu

26/09/2014 - 06:27
Çek Cumhuriyeti (A Grubu)
Son Avrupa Şampiyonası’nı 6.tamamlayan 2010 Dünya Şampiyonası finalisti Çek Cumhuriyeti eski gücünün uzağında. Hazırlıklarına Haziran sonunda başlayan, Temmuz ayı başında Japonya’da 5 hazırlık maçı oynayan Çek Cumhuriyeti bu maçlardan sadece 1’ini kazanabildi. Ağustos ayı ortası itibari Dünya Şampiyonası hazırlıklarının 2. etabına başladı. 10 maça çıkan ekip 8 galibiyet alırken 2 kez kaybetti. 2 mağlubiyetinin birini Ankara’da düzenlenen turnuvada Millilerimize karşı alırken, diğer yenilgisini Sırbistan ile ikili temas maçında aldı. Çek Cumhuriyeti son hazırlık maçında 23 Eylül’de ABD ile Prag’da karşılaşacak. Çek Cumhuriyeti’nin kadrosu son yıllarda çok değişiklik gösteren bir kadro değil. Son Avrupa Şampiyonası’ndan sadece 1 farklı oyuncuyla şampiyonaya geliyorlar. Ayrıca 2013 Avrupa Şampiyonası’nın ilk maçında sakatlanan ve yaklaşık 1 yıl basketboldan uzak kalan Jana Vesela da Çeklerin kadrosunda yer alıyor. Çek Cumhuriyeti’nin en önemli isimleri Eva Viteckova, Katerina Elhatova ve ülkemizde Beşiktaş forması giyen Petra Kulichova. Hazırlık döneminde bu üç ismin dışında bu sezon Çeklerine en güçlü ekibi USK Prag’a transfer olan Alena Hanusova da iyi işler çıkarmıştı.
 
Japonya (A Grubu)
Şampiyona öncesi en istikrarsız sonuçları elde eden takımlardan biri Japonya. Son Asya kıtası Şampiyonu olarak Dünya Şampiyonası’na katılan Japonya, hazırlık maçlarında, Çek Cumhuriyeti’ni 5 maçın 4’ünde mağlup ederken, Avustralya ile oynadığı bir maçı son topa kadar götürürken, İstanbul’da eksikleri bulunan Millii Takımımızı mağlup etmeyi başardı. Japonlar ayrıca Sırbistan’a İspanya’daki hazırlık turnuvasında 20 sayı fark atarken, 5 gün sonra Fransa’da 14 sayı farkla mağlup oldu. Japonya’nın Dünya Şampiyonalarındaki en büyük başarısı 1975’teki Gümüş madalyası. Japonya milli Takımının en kariyerli oyuncusu WNBA’de de forma giymiş oyuncu Yuko Oga. Ayrıca Yuka Mamiya ve Japonların parlayan yıldızı 23 yaşındaki Ramu Tokashiki. Japonya’nın Dünya Şampiyonası’ndaki pek mümkün görünmese de en büyük hedefi çeyrek finale kalmak.
 
Brezilya(A Grubu)
Damiris Dantas ve Erika De Souza kadroya dahil edilmemiş olsaydı grup sonunculuğu için Brezilya en güçlü adaydı. Ama bu iki isimle birlikta Brezilya bu kadrosuyla daha iyi bir grupta daha iyi işler yapabilir. Belki bir çeyrek final görme hedefiyle bu turnuvaya geldıler. Fakat çaprazdan B Grubu’ndaki takımları da göz önünde bulundurursak işleri çok kolay olmayacaktır. Kadroda yer alan 4 uzunu bu turnuvadaki iyi uzun dörtlüsünden sayılabilir. Ama bir o kadar da iyi olmayan kısalara sahipler. Uzun kısa arasındaki ciddi kalite farkı var. Takımın en önemli ismi son yıllarda Avrupa’dan uzak kalmış da olsa Erika De Souza.  Yaz sezonunda Brezilya gazetelerine göre hem Fenerbahçe hem de Galatasaray Liv Hospital’ın teklifini reddeden Erika De Souza Brezilya’nın en güvendiği ismi. Bunun yanında altyapılarda müthiş performans sergileyen Damiris Dantas da takımın en önemli silahlarından biri. WNBA’de forma giyen Nadia Colhado da bir başka önemli ismi. Brezilya’nın çok etkili görünmeyen kısa pozisyonunda ise en güvendiği ismi Jaqueline Silvestre.
 
İspanya(A Grubu)
Son Avrupa Şampiyonu İspanya şampiyonanın en güçlü kadrolarından birine sahip. 2013 Avrupa Şampiyonası’nın en değerli isimleri Alba Torrens ve Sancho Lyttle kış sezonunu da muhteşem geçirip Galatasaray forması ile hem Lig hem de Euroleague’i kazandılar. 2011 Avrupa Şampiyonası’nda gruplardan çıkamayan İspanya, Lucas Mondelo koçluğunda göze hoş gelen basketbol oynuyor. Kadroda eksiği bulunmayan, devşirme hakkını Fenerbahçe’nin yeni transferi Astou Ndour yerine Sancho Lyttle ile kullanan İspanya’nın en büyük handikapı Sancho Lyttle’ın takıma geç katılmış olması. Oynadığı 8 Hazırlık maçının hepsini kazanırken, Sancho Lyttle bu hazırlık maçlarında forma giymedi. Takımın skor yükünü Alba Torrens ile beraber Astou Ndour çekerken, Laura Nicholls, Marta Xargay ve Laia Palau’nun performansları dikkat çekti. İspanya’nın grup aşaması maçları Sancho Lyttle’ı dahil edecekleri bir hazırlık turnuvası kıvamında geçecektir.
 
A Grubu ne olur? 
Dünya Şampiyonası’nda bir ölüm grubu yok. Eğer buna en yakın grup A Grubu. Kağıt üzerinde İspanya grubu domine eder, Çek Cumhuriyeti, Japonya ve Brezilya onları sırayla takip eder gibi görünüyor. Ama grupta, Çek Cumhuriyeti, İspanya’yı, Japonya ve Brezilya da Çek Cumhuriyeti’ni doğru ve akılcı basketbol oynadığında yenebilir. Yenemese dahi maçların son dakikalara kadar çekişme içinde geçeceğini öngörebiliriz. Şampiyonanın en ilgi çekici grubu olacaktır.