Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
Cansu Köksal İçin Her Gün Yeni Bir Ders

Cansu Köksal İçin Her Gün Yeni Bir Ders

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın en büyük yıldız adaylarından Cansu Köksal, her geçen gün daha iyi bir oyuncu haline geliyor.
26/09/2014 - 13:48
20 yaşındaki forvet Cansu Köksal, 2 Eylül tarihinde gerçekleşen ve Türkiye’nin Belarus karşında 57-40 galibiyeti ile sonuçlanan hazırlık maçının hava atışıyla beraber ait olduğu yerin saha olduğunu gösterdi.
 
Oyunu 11 sayı ve 6 ribaunt ile tamamlayan Cansu, Belarus’un ilk iki hücumunu bloklarıyla engelledi.
 
A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın  en genç oyuncularından biri olan, Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde ise Fenerbahçe forması giyen Cansu; bu yaz Türkiye’nin sahip olduğu en iyi basketbol oyuncularıyla bir arada bulunmanın  avantajını kullanarak kendini bir hayli geliştirdi.
 
Cansu da nasıl bir gelişme kaydettiğinin farkında. Ülkenin en iyi oyuncularıyla beraber, dünyanın en iyi oyuncularının birkaçına karşı oynamak onun performansını yükseltti: “Burası çok farklı bir tecrübe. Buradaki tecrübeli ablalarımla  ve arkadaşlarımla beraber antrenman yapmak, maça çıkmak, onlarla oynamak çok farklı bir duygu. Çok fazla geliştiğime inanıyorum.”
 
Cansu, 2013 Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın kadrosundan çıkarılan son oyuncuydu.
 
Genç oyuncu, bu sene milli takımlar sezonuna geçen sene düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Ümit Kadın Milli Takımı’na katılarak başladı.
 
Cansu, 16 sayı attığı ve Türkiye’nin Çek Cumhuriyeti’ni 73-60 mağlup ettiği maç da dâhil olmak üzere Udine, İtalya’da başarılı bir performans sergiledi.
 
Gördüğü performans, A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu’nun Cansu’yu FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın aday kadrosuna çağırmaya karar vermesine yetti.
 
Ve, bu sene aday kadroya çağrılan Cansu ile geçen sene aday kadrodan kesilen son oyuncu olan Cansu, aynı oyuncular değillerdi. Belki de bu gelişim, Cansu’nun FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda mücadele edecek nihai kadroya kalmasını sağladı.
 
Ceyhun Yıldızoğlu, 12 kişilik nihai kadroda yer verdiği Cansu için, “Bu sene daha kararlı geldi,” diyor.
 
Ankara’da Belarus’a karşı verilen mücadelede Cansu, hem savunma, hem de hücum alanında etkili olabileceğini gösterdi.
 
Ceyhun Yıldızoğlu onun önemli bir eksikliği kapatacağını düşünüyor: “Cansu gerek şutlarıyla, gerek ribaund katkısıyla üç numara pozisyonunda gerçekten bir eksikliğimizi dolduruyor. Aynı zamanda iyi bir savunmacı.”
 
Hazırlık kampında gösterdiği çalışma temposuyla Cansu yaşça kendinden büyük takım arkadaşlarının dikkatini çekmeyi başardı. Onlardan biri de Fenerbahçe’de beraber forma giydiği ve milli takımda oda arkadaşı olan Esmeral Tunçluer…
 
“Cansu çok yetenekli bir oyuncu ve fiziksel özellikleri onu büyük bir yıldız adayı yapıyor,” diyor Potanın Perileri’nin en tecrübeli isimlerinden biri olan Tunçluer. “Aynı istek ve azimle, doğru şekilde çalışmaya devam ederse bizden sonraki neslin sembol isimlerinden biri olacaktır.”
 
Ama Cansu’nun o ‘yıldız’ olmak için şimdi acelesi yok. Her anın tadını çıkarıyor ve olabildiği kadar çok şey öğrenmeye çalışıyor. Kendine güvenini inşaa ediyor ve günü geldiğinde herkesin beklediği oyuncu haline geleceğini biliyor. Kendisine duyduğu güvenin, tüm farkı yaratacak faktör olduğunu biliyor.
 
“Avustralya maçından sonra kendime daha çok güvenim geldi. Belarus’ta daha rahat bir turnuva geçirdim çünkü o güveni hissettiğin zaman daha farklı oynuyorsun.”