Warning: Table 'tdcom_site.WFIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/tur2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
Bahar Çağlar Kendini Göstermek İçin Geliyor

Bahar Çağlar Kendini Göstermek İçin Geliyor

A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın vazgeçilmez bir parçası olmaya başaran Bahar Çağlar, ulaştığı yerle tatmin olmaya niyeti yok.
26/09/2014 - 14:16
Forvet oyuncusu Bahar Çağlar Milli Takım’ın son yıllarda anahtar oyuncularından biri olmaya başladı ve Türkiye 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda kendini kanıtlamayı hedefliyor.
 
Bahar Çağlar, 2007 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda ilk kez A Milli Takım formasını giydiğinde, sadece 18 yaşındaydı; fakat İzmirli oyuncu turnuva sonunda elde ettiği 6 sayı, 4 ribaund ortalamasıyla hiç korkmadığını göstermiş oldu.
 
“En küçük oyuncu olarak oradaki tecrübeli oyuncuların yanında eğitim almanın ve yeni şeyler öğrenmenin verdiği haz çok farklıydı. Tecrübe açısından çok yararlı bir seneydi. Önümde Nevriye Yılmaz gibi örnek alabileceğim insanlar vardı. Benim için çok güzel bir tecrübeydi.”
 
Geçtiğimiz yedi yılda Bahar sahada kendini geliştirerek A Milli Kadın Takımı’nın en güvenilen oyuncularından biri oldu.
 
A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, Bahar Çağlar’ı şu sözlerle anlatıyor; “Biz kendisine çok inanıyoruz ve güveniyoruz. Zaten tam bir takım oyuncusudur, iyi bir rol oyuncusudur. Kendisine verilen sorumlulukları çok iyi bilir ve bunları yerine getirmek için her türlü mücadeleyi gösterir.”
 
Hem antrenörler, hem de takım arkadaşlardan onun hakkında en güzel sözleri duymak sıradışı değil. Begüm Dalgalar onun en eski arkadaşlarından biri ve bugün Milli formayı beraber giyiyorlar:
 
“Biz Bahar ile altyapılardan bu yana, çok eski arkadaşız. Yıllar sonra yine A Milli Takım'da birlikte oynuyoruz, bu çok güzel bir şey. Çok sevdiğim bir arkadaşım, aynı zamanda da oda arkadaşım. Hem karakteriyle, hem de oyunculuğuyla her zaman herkese örnek olmuştur ve hala da olmaya devam ediyor.”
 
Tarihi gümüş madalyanın kazanıldığı 2011 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda maç başına ortalama 18 dakika süre aldı; fakat Bahar’ın kendini asıl kanıtladığı zaman 2012 yılıydı. Ankara’da düzenlenen 2012 Olimpiyat Oyunları Elemeleri’nde maç başına 7 ribaund ile takımına bu kategoride takıma liderlik etti.
 
“Gerçekten çok keyifliydi. Milli Takım ile ilk defa Olimpiyat Oyunları’na gitme şansı elde etmiştik. Takımda arkadaşlık çok iyiydi. İyi bir takım oyunu sergiledik. Bunu hep beraber başardık.”
 
Türkiye ilk kez Olimpiyat sahnesine çıktığı 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nı beşincilikle tamamladı. Takımın elde ettiği bu başarıda İzmirli oyuncunun yeri çok önemliydi. Turnuvayı maç başına 7.7 sayı ve 4 ribaund ortalama ile tamamladı, aynı zamanda takımın en iyi üçüncü oyuncusu oldu.
 
Londra tecrübesiyle ilgili; “Olimpiyatları her oyuncunun görmesi gerektiğine inanıyorum. Bu kesinlikle mükemmel, müthiş bir duygu” diyor Bahar Çağlar.
 
Bahar’ın uluslararası turnuvalardaki başarısı geçen sene Fransa’da düzenlenen Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda da devam etti. Ukrayna, Slovakya ve Karadağ’a karşı kazanılan turnuvanın ilk üç maçında skor olarak çift sayılı hanelere ulaşırken, İtalya’ya karşı kazanılan zaferde 12 ribaund kaydetti. Türkiye turnuvayı bronz madalyayı kazanarak bitirdi.
 
Geçtiğimiz sezon Bahar, kulübü Galatasaray Odeabank ile Kadınlar Euroleague ve Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi Şampiyonluğu elde ederek kariyerine yeni başarılar ekledi.
 
Ekaterinburg’daki Euroleague finalinde rakibi Fenerbahçe’yi 69-58’lik skorla yenerek zafere ulaşan Aslanlar, Avrupa şampiyonu ünvanını kazanan ilk Türk takımı oldu. Sadece birkaç hafta sonra ise Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi final serisinin şampiyonu belirleyecek beşinci ve son maçında Galatasaray Odeabank, Fenerbahçe'yi 73-54 mağlup etti ve mutlu sona ulaşan taraf oldu.
 
2014 Dünya Kadınlar Şampiyonası yaklaştıkça, Bahar da uluslararası sahnede tekrar kendini göstermek için hazırlanıyor.
 
Ceyhun Yıldızoğlu, “Umarım bu turnuva onun için basketbolunu daha iyi noktalara getirme anlamında güzel bir şans olacaktır ve bu fırsatı iyi kullanacağını düşünüyorum” dedi.
 
Galatasaray ve Milli Takımda elde edilen tüm bu başarılara rağmen, Bahar Çağlar daha yapılması gereken çok şey olduğunun farkında.
 
Bahar kendini geliştirmek istiyorsa, anahtarın kendi elinde olduğunu biliyor:
 
“Başlarda gençsin ve gelişime açıksın, orada yapılabilecek şeyler belki daha sınırlı oluyor; ama kendini geliştirdikçe bunları arttırmanın, oyuncunun kendi elinde olduğunu düşünüyorum.”