Açılış Kanada'dan

Kadınlar Dünya Şampiyonası açılış maçında Kanada, ilk yarısında zorlansa da turnuvanın en zayıf ekibi görünen Mozambik’i 69-54 mağlup ederek şampiyonaya galibiyetle başladı.
27/09/2014 - 16:43
Turnuvda kalite, basketbol bilgisi, tecrübe gibi birçok temel eksiklikle giren Mozambik, ilk kez katıldığı Dünya Şampiyonası’na çok iyi bir giriş yapıp Kanada karşısında ilk 5 dakika içerisinde 8 sayı gibi farka ulaşan Mozambik, ilk yarı boyunca Kanada ile kafa kafaya oynayan Mozambik, 3. Çeyrek ile beraber rakibi karşısında ritmini kaybederek rakibinin tecrübeli isimlerine cevap vermekte zorlandı ve çift hanelerle geriye düştü.
 
Basketbol kalitesinin düşük olduğu maçın son çeyreğinde Kanada farkı arttırmaya devam ettirdi ve Maçtan Kanada 15 sayı farkla 69-54 galip ayrıldı. Kanada’da Kim Gaucher 11 sayı 7 ribaund, Marie Longlois 11 sayı 5 ribaund ve Tamara Tatham da 11 sayı 4 ribaundla karşılaşmayı tamamladı. Mozambik de ise Rute Muianga 14 sayı 4 ribaund ile oynadı.
 
Avustralya çok farklı
Şampiyonanın en iyi ekiplerinden biri olan Avustralya son Amerika Kıtası Şampiyonu Küba’yı 90-57 mağlup etti. Avustralya’da daha önce ülkemizde Fenerbahçe forması giyen ve Fenerbahçe’de oynarken sakatlık yaşayan ve son 2 yılda sınırlı sayıda maçta oynayan ve fakat bu sezon WNBA’de Phoenix’in şampiyonluğunda önemli rol oynayan Penny Taylor, 20 sayı 4 ribuand 4 asistle oynadı. Belinda Snell de 11 sayı 6 ribuandla maçı tamamladı. Küba da ise, Yamara Amargo 19 sayıyla Küba’da ayakta kalan ender isimlerdendi.
 
Fatih Dilber